טוען...

החיים בדיור מוגן

גלי מנור באחוזת בית הכרם -המסע בעקבות אביה אהוד מנור

תאריך:01.03.23

ביום ההולדת ה-80 של אהוד מנור התארחה, ביתו, גלי מנור, לערב מרגש במיוחד באחוזת בית הכרם בו סיפרה על שיריו וחייו של אביה, ועל הספר החדש "רַק מִלָּה בְּעִבְרִית": שירֵי אהוד מנור בין ה"אני" ל"אנחנו" שכתבה בעקבות מסע אחר אביה.

"מהבוקר הלב שלי דופק. היום, אבא שלי, היה אמור לחגוג לו יום הולדת 80 ואני במחשבות איך היינו חוגגים לו", כך סיפרה ד"ר גלי מנור, בתו של אהוד מנור, שנפטר בהפתעה מדום לב לפני 16 שנה והותיר אותם בטראומה.

בשנים האחרונות עשתה גלי סגירת מעגל כדי להבין טוב יותר את אביה, את יחסו למולדת, לאהבה, למלחמה ולבורות, לבעלי חיים, לזקנה ולהרבה נושאים שעסק בהם. "אבא היה כותב אובססיבי שכתב 2,000 שירים ועסק גם בתרגומם של מחזות. יצאתי למסע ארוך שבסופו יצא לאור הספר 'רַק מִלָּה בְּעִבְרִית: שירֵי אהוד מנור בין ה"אני" ל"אנחנו"' בהוצאת מכון מופ"ת. אחרי המסע הזה גם למדתי לאהוב מאוד מאוד את השיר 'גלי', שאבא כתב לי". היא מספרת.

המסע המרתק שעשתה גלי, והפך לבסוף לספר, עבר דרך בנימינה שם פגשה את החברים שלו, ודרך החברים ב'ריאלי' ובצבא, חברותיו, קרובי משפחה ואנשים שעבדו איתו. "היו לו הרבה פנים. הוא היה יזם טלביזיוני עם התכנית 'עד פופ', 'זמרת הארץ', הנגיש תרבות פופולארית, ומצד שני תרגם כ 150 מחזות כולל שקספיר, ברכט, מחזות זמר: 'עלובי החיים', 'שיער' ועוד".

גלי לא פסחה על החיים שעבר אביה: אביו ישראל ויינר שנפטר כשהיה נער, ואחיו יהודה שנהרג במלחמת ההתשה בסיני. "הוא הרגיש כמו האבא של יהודה. כשיהודה נהרג זה היה פצע שהוא נשא איתו כל חייו. תמיד אמר שאלמלא האח שלו, הוא לא היה זוכה בפרס ישראל. "אני לא רוצה את פרס ישראל אני רוצה את אח שלי", אבא אמר. "הוא עיבד את האבל דרך הכתיבה והשירים וכך למד להתמודד עם האבל".

עוד סיפרה גלי על הקשר המיוחד שהיה לו עם בועז שרעבי ועל השירים שנולדו באמצע הלילה. "בועז שרעבי היה היחיד שהיה יכול להתקשר אלינו באמצע הלילה כי המנגינות שלו היו באות לו באמצע הלילה. אז כשהיה טלפון מפחיד באמצע הלילה ידענו: או שקרה אסון או שבועז מתקשר".

"אבא נפטר ערב קבלת הפרס על הכרזת הבלדה לשוטר אזולאי כשיר האהוב ביותר בקולנוע. אבא ונורית היו אמורים לקבל את הפרס והוא נפטר ערב לפני ונורית עלתה לבד. אנחנו היינו שם, כל המשפחה", סיפרה על היום שאחרי פטירתו.

בסיומו של האירוע המרגש מאוד סיכמה גלי מנור את האירוע והודתה לקהל הרב של דיירי האחוזה שהגיע להרצאה: "תודה שהייתם איתי וחגגתם איתי יום הולדת 80 של אבא שלי". היא התקבלה בחום רב על ידי הדיירים שהביעו בהתרגשות רבה את דעתם על הערב המיוחד שעברו איתה.

כתבות מגזין נוספות שיעניינו אותך
שיפור הזיכרון בגיל השלישי ודרכים למניעת ירידה קוגניטיבית

לצד היתרונות הרבים שטומן בחובו הגיל השלישי כמו חוכמת חיים, ניסיון והרבה פנאי, ההתבגרות כידוע מביאה עמה אתגרים בריאותיים שונים ובהם בין היתר גם בעיות זיכרון; ירידה קוגניטיבית בגיל השלישי, ובמיוחד היחלשות הזיכרון, הן מהתופעות הנפוצות ביותר, אשר מקשות על מבוגרים רבים ופוגעות באיכות חייהם. לצד זאת ולמרבה השמחה, יש כיום מגוון דרכים אשר יכולות […]

התנדבות פנסיונרים – היתרונות והאפשרויות של מתנדבים בני הגיל השלישי

עם העלייה הדרמטית בתוחלת החיים בעשרות השנים האחרונות, היחס של החברה לגילאים מבוגרים עבר אף הוא שינויים משמעותיים ביותר. עובדתית ומעשית: בזמננו, רבים מבני הגיל השלישי נמצאים בשיא כוחם ומחפשים דרכים חדשות לעשייה ולמשמעות. פעולות התנדבותיות של פנסיונרים משמעותיות במיוחד, שכן הן מאפשרות גם לתרום וגם להיתרם: מחד, לתת לקהילה ולהעניק לה סיוע המגובה בניסיון […]

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם!
ניתן ליצור קשר גם בטלפון 076-599-6619


  בלחיצה על "שליחה" אני מאשר/ת כי קראתי את התקנון וכי הפרטים שמסרתי יכללו במאגר המידע של אחוזות רובינשטיין בהתאם למדיניות הפרטיות של החברה

  background Call us
  Accessibility

  FEEDBACK

  Description

  Accessibility

  Accessibility Statement

  array(0) { }