טוען...

תרבות, בידור ופנאי

המדען הראשי במשרד העלייה והקליטה במועדון האקטואליה של אחוזת בית הכרם

תאריך:26.01.23

פרופ' זאב חנין המשמש כמדען הראשי במשרד העלייה והקליטה, וכיום בחל"ת (חופשה ללא תשלום), הגיע לבית הדיור המוגן אחוזת בית הכרם בירושלים לשוחח עם הדיירים ולדון בנושא הבוער שמעסיק את העולם. הפלישה של רוסיה לאוקראינה. ההרצאה נערכה במועדון האקטואליה של אחוזת בית הכרם בהנחיית אליהוא בן און.

כבר בתחילת הדיון נשאל פרופ' חנין: מה רוצה פוטין?
"לפני המלחמה פוטין ציפה להתקבל במדינות המערב כשווה בין שווים. בתחילת הדרך היה זה הנשיא בוריס ילצין שמינה אותו לנשיא והכריז עליו כטוב ביותר לשמש כנשיא אחריו. ילצין הביא את פוטין וצייד אותו עם הסכמים והבנות שהיו לו עם המערב. הבנות שצריך להמשיך לכבד, כמו סיום המלחמה הקרה ו'מסך הברזל', וגם עם ההסכמה על כך, שברה"מ כבשה את המדינות הבלטיות שלא בצדק. עם זאת ברור היה בהבנות אלו כי מדינות כגון גרוזיה, מולדובה, אוקראינה וקזחסטן תישארנה בשליטה והשפעה רוסית", הקדים וסיפר פרופ' חנין על ההיסטוריה של פוטין בתחילת דרכו כנשיא. עוד אמר פרופ' חנין כי פוטין גילה שמדינות אלו שאמורות היו להישאר תחת השפעתו החליטו שהן רוצות לבחור את דרכן, ושמדינות המערב מסכימות איתן, זאת למרות ההסכמים וההבנות שהיו. למעשה זלנסקי הכניס אצבע לעין של פוטין וטרפד את כניסתה של רוסיה לאוקראינה, ובמקום פרחים החיילים הרוסים התקבלו במלחמה".

פרופ זאב חנין מאוניברסיטת בר אילן, במועדון האקטואליה של אחוזת בית הכרם

לאן הולכת המלחמה בין רוסיה לאוקראינה?

"ההערכה היתה שהפלישה לא תתרחש מכוון שפוטין קיבל את כבר את כל מה שרצה בתחילת המלחמה. כך למשל שאוקראינה לא תיכנס לברית נאט"ו, שלא יהיו בסיסים אמריקאים באוקראינה ושלא יוצבו טילים באוקראינה. פרופ' חנין העריך באחוזים נמוכים את האפשרות שפוטין ילך עד הסוף במלחמה הזו, ושהוא יפציץ ערים גדולות או יסלים את המערכה עד לכדי שימוש בנשק טקטי. פרופ' חנין העריך כי קיימת סבירות, באחוזים גבוהים, 50-60% שהמצב יחזור לקדמותו, כפי שהיה קודם לפלישה ושהמצב לא יוחרף".

מאיזה מידע ניזונים אזרחי רוסיה במלחמה הזו?

"אזרחי רוסיה ניזונים משתי 'מפלגות'. האחת 'מפלגת הטלוויזיה' והשניה 'מפלגת האינטרנט'. הרוב שניזונים מהטלוויזיה מאמינים לכל מילה, ולגרסה שרוסיה צודקת והמלחמה נכונה. הם כמובן תומכים בפוטין. לעומת מיעוט האזרחים שניזונים מהאינטרנט ברשתות החברתיות ואתרי תקשורת מחוץ לרוסיה, זה בדיוק כמו שקורה בסין או באיראן. למעשה אין דיווחים מתקשורת אובייקטיבית בגלל היעלמותם של העיתונאים והאליטות הרוסיות מהמדינה."

כמדען ראשי במשרד הקליטה האם תוכל להתייחס להשפעת גלי העלייה על ישראל?

"כשנבחרתי לפני 12 שנים, שרת העליה והקליטה, סופה לנדבר, הזמינה אותי למשרדה ושאלה אותי על הברכה של העליה לישראל. עד כמה תרמה העליה למדינה והאם ניתן למדוד אותה? עשינו מחקר על תרומת העליה למשק הישראלי ומצאנו שחוץ מהתרומה הרגילה של העולים למשק ביום היום, כמו כל אזרח במדינה, העליה מברה"מ תרמה כ -170 מיליארד ש"ח. הדבר נובע מעלות ההשכלה ושנות הלימוד איתם הגיעו העולים החדשים, והמקצועות בתחומי התשתיות והמחקר בתחומים שכמעט ולא היו בישראל קודם לכן. גם היום אם יושקעו 4 מיליארד בעולים החדשים מאוקראינה, אני בטוח שזה יחזיר למשק לפחות פי 3 בחזרה".

כתבות מגזין נוספות שיעניינו אותך

דיור מוגן מומלץ: כך תדעו איך לבחור בדיור המוגן המתאים לכם ביותר

דיור מוגן הפך לאופציה אטרקטיבית ביותר עבור אוכלוסיית גיל הזהב בזכות סביבת מגורים מוגנת ובטוחה, מגוון רחב של פעילויות פנאי, תרבות וספורט, קהילה חברתית איתנה, שירותים רפואיים צמודים ואבטחה 24/7. כיום יש מגוון גדול של בתי דיור מוגן בארץ, כך שאפשרויות הבחירה רבות וההתלבטויות לא מעטות. לכן, ועל מנת לסייע לכם להגיע להחלטה הנכונה, במאמר […]

דיירי האחוזות מספרים על החיים בהן

צפו בדיירי אחוזות רובינשטיין מספרים על המעבר לאחוזות ועל החיים בהן >>

הטריקים והשטיקים במחירי דיור מוגן

עוברים לדיור מוגן? חשוב מאוד שתשימו לב לכל הסעיפים בחוזה המעבר  לאחר שהחלטתם לעבור לבית דיור מוגן, תקבלו לידיכם את הסכם הכניסה לבית. מטבע הדברים, כשמדובר במעבר לבית חדש המעניק מגוון גדול של שירותים, חוזה דיור מוגן הינו מפורט ומורכב.  ישנם הבדלים משמעותיים בין החוזים של רשתות הדיור המוגן השונות שמתבטאים בסופו של דבר במחיר […]

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם!
ניתן ליצור קשר גם בטלפון 076-599-6619


  בלחיצה על "שליחה" אני מאשר/ת כי קראתי את התקנון וכי הפרטים שמסרתי יכללו במאגר המידע של אחוזות רובינשטיין בהתאם למדיניות הפרטיות של החברה

  background Call us
  Accessibility

  FEEDBACK

  Description

  Accessibility

  Accessibility Statement

  array(0) { }