טוען...

החיים בדיור מוגן

‏ הרצאת דייר אחוזת בית הכרם פרופ' יהודה באואר על מצב הליברליזם בעולם

תאריך:28.02.23

פרופ' יהודה באואר: "משטרים אנטי ליברלים הולכים ומשתלטים על העולם כולו"

אל מול המדינות הליברליות מתפתחות בעשורים האחרונים מדינות אנטי ליברליות כדוגמת סין, הודו, הונגריה, רוסיה ופולין

פרופ' יהודה באואר, מבכירי חוקרי השואה בעולם, מתריע כי המגמה העולמית הולכת ומתחזקת בעשורים האחרונים של אנטי ליברליזם. הרקע לכך הינו ירידתה של אמריקה כמעצמה שאינה יכולה וגם לא רוצה לפעול יותר צבאית וכלכלית עקב המפלות והכישלונות בווייטנאם, עיראק ואפגניסטן. "האמריקאים לא יסכימו לשלוח את ילדיהם להרפתקה נוספת לשום מקום בעולם והמשטר האסלאם רדיקאלי של הטאליבן יהפוך את אפגניסטן למרכז עולמי חדש לטרור ויהווה איום למשטרים תרבותיים", כך להערכת פרופ' באואר בדברים שאמר באחוזת בית הכרם באשר לסכנות לליברליזם בעולם והסכנות הנשקפות לעולם ממשטרים טוטליטריים עכשוויים.

מנגד, לדבריו, סין עם כח אדיר, ו-1.4 מיליארד סינים, אוצרות טבע עצומים, תעשיה חזקה היא כיום למעשה דיקטטורה, כביכול קומוניסטית, לאומנית שעברה לקפיטליזם מודרני. היום יש בה יותר מיליונרים מאשר בארה"ב. היא נשענת על בסיס של רווח קפיטליסטי זאת בזמן שהשלטון נותר בידי המפלגה. הרעיון של המשטר הסיני הוא הוא שלא צריך דמוקרטיה בשביל לפתח קפיטליזם.

"סין של היום, משתלטת על הכלכלה העולמית. הם משתלטים על דרכי התחבורה באמצעים כלכליים ולאמריקאים אין מה לעשות. הסינים הם כח אימפריאליסטי עצום שמנסה להשתלט על העולם. הסיבה לכך היא שהם נזקקים לייבא 12 אחוז מהאנרגיה כדי לקיים את האוכלוסייה העצומה של 1.4 מיליארד. סין מנסה להשתלט על מקורות אנרגיה ועל ידע, לפעמים עם ידע שקונים, ואם לא יכולים לקנות הם נכנסים באמצעות הסייבר ולומדים ומחקים ומפתחים את זה בעצמם. יש להם כוח אינטלקטואלי אדיר. הם גורם אנטי ליברליזם שהולך ומשתלט על העולם", אומר פרופ' באואר.

פרופ' יהודה באואר בהרצאה

פרופ' באואר ציין גם מדינות נוספות בהן הודו שבאמצעות משטר אוטוריטרי, של המפלגה ההינדית הדתית, רוצה להשליט את הדת ההינדית בכל הודו ורודפת "מיעוט קטן" של 180 מיליון מוסלמים.

"כך גם פולין, זו שהייתה עם המסורת הליברלית, והחל משנת 2015 עלתה מפלגה דתית לאומנית קיצונית שמנסה לשכתב את ההיסטוריה, גם של השואה. פולין מנוהלת למעשה על ידי מזכיר המפלגה, ראש ממשלה ונשיא שמעוותים את ההיסטוריה כדי לקיים את הלאומנות. הם רודפים, שופטים ואנשי תקשורת ובעיקר את האופוזיציה. האנטי ליברליזם קיים גם בהונגריה. השליט ויקטור אורבן שב 2014 ניסח את המשפט "אני בעד משטר אנטי ליברלי – דמוקרטי. כלומר שיש רוב שנתמך בהונגריה למגמה האנטי ליברלית".

כך למעשה נוצר מצב של משטרים אנטי ליברלים ההולכים ומשתלטים על העולם כולו. מולם ישנן עדיין מדינות מערביות בהם המשטרים עדיין נחשבים ליברלים למרות הנטיות שלהם לשמרנות, לימין או שמאל .

כתבות מגזין נוספות שיעניינו אותך
שיפור הזיכרון בגיל השלישי ודרכים למניעת ירידה קוגניטיבית

לצד היתרונות הרבים שטומן בחובו הגיל השלישי כמו חוכמת חיים, ניסיון והרבה פנאי, ההתבגרות כידוע מביאה עמה אתגרים בריאותיים שונים ובהם בין היתר גם בעיות זיכרון; ירידה קוגניטיבית בגיל השלישי, ובמיוחד היחלשות הזיכרון, הן מהתופעות הנפוצות ביותר, אשר מקשות על מבוגרים רבים ופוגעות באיכות חייהם. לצד זאת ולמרבה השמחה, יש כיום מגוון דרכים אשר יכולות […]

התנדבות פנסיונרים – היתרונות והאפשרויות של מתנדבים בני הגיל השלישי

עם העלייה הדרמטית בתוחלת החיים בעשרות השנים האחרונות, היחס של החברה לגילאים מבוגרים עבר אף הוא שינויים משמעותיים ביותר. עובדתית ומעשית: בזמננו, רבים מבני הגיל השלישי נמצאים בשיא כוחם ומחפשים דרכים חדשות לעשייה ולמשמעות. פעולות התנדבותיות של פנסיונרים משמעותיות במיוחד, שכן הן מאפשרות גם לתרום וגם להיתרם: מחד, לתת לקהילה ולהעניק לה סיוע המגובה בניסיון […]

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם!
ניתן ליצור קשר גם בטלפון 076-599-6619


  בלחיצה על "שליחה" אני מאשר/ת כי קראתי את התקנון וכי הפרטים שמסרתי יכללו במאגר המידע של אחוזות רובינשטיין בהתאם למדיניות הפרטיות של החברה

  background Call us
  Accessibility

  FEEDBACK

  Description

  Accessibility

  Accessibility Statement

  array(0) { }