טוען...

החיים בדיור מוגן

התנדבות פנסיונרים – היתרונות והאפשרויות של מתנדבים בני הגיל השלישי

תאריך:22.11.23

עם העלייה הדרמטית בתוחלת החיים בעשרות השנים האחרונות, היחס של החברה לגילאים מבוגרים עבר אף הוא שינויים משמעותיים ביותר. עובדתית ומעשית: בזמננו, רבים מבני הגיל השלישי נמצאים בשיא כוחם ומחפשים דרכים חדשות לעשייה ולמשמעות.

פעולות התנדבותיות של פנסיונרים משמעותיות במיוחד, שכן הן מאפשרות גם לתרום וגם להיתרם: מחד, לתת לקהילה ולהעניק לה סיוע המגובה בניסיון חיים רב, ומאידך – למלא את הזמן הפנוי בעשייה בעלת ערך ולזכות בסיפוק רב.

במאמר זה נסקור היבטים שונים של התנדבות פנסיונרים: החשיבות למתנדבים ולנתרמים, אפשרויות שונות של התנדבות, וגם – דוגמאות ליוזמות התנדבות מרגשות של דיירי אחוזות רובינשטיין, רשת הדיור המוגן הגדולה והמובילה בישראל, בזמן מלחמת "חרבות ברזל".

היתרונות למתנדבים הפנסיונרים: עשייה, סיפוק וחברה

עם סיום תקופת העבודה ועזיבת הילדים את הבית, תקופת הגיל השלישי מפנה לרוב האנשים זמן פנוי רב. מה עושים עם הזמן הזה? לרבים קשה להתמודד עם שפע הפנאי ותופעות של בדידות, שעמום וחוסר ערך עצמי עלולות להופיע ולחבל קשות באיכות החיים.
לכן, התנדבות עם קשישים עשויה להיות פתרון מושלם בגילאים הללו.

התנדבות פנסיונרים טומנת בתוכה יתרונות רבים, כגון:

 1. פעילות ועשייה שממלאת את היום.
 2. הענקת משמעות, סיפוק ומסוגלות.
 3. יתרון חשוב נוסף של התנדבות בגיל שלישי הוא המענה החברתי.
  כאמור, הבדידות היא אחת התופעות שפוגעות בבני גיל זה, מבחינה מנטלית ובריאותית. התנדבויות, לרוב, מתקיימות במסגרת קהילתית, ורובן מאפשרות מפגש עם מתנדבים נוספים בני אותו גיל. המפגש עם מתנדבים שיש לכם עימם שפה משותפת, ופועלים באותם תחומי עניין, עשוי לברוא קשרים חברתיים חדשים ומשמעותיים.

תרומתם של הפנסיונרים המתנדבים עבור הקהילה

במגזרים ציבוריים, וכן במסגרות פרטיות, יש פעמים רבות צורך בתוספת של ידיים עובדות.
בתי חולים, מסגרות חינוכיות, קווי עזרה לציבור ועמותות שונות כורעים תחת הנטל הרב, בימי שגרה ועוד יותר בעתות חירום. ההון האנושי של בני הגיל השלישי, שפנוי להתנדב ולסייע, מתגלה כמכרה זהב עבור אותן מסגרות.
במקרים רבים, לא נחוצה הכשרה מקצועית על מנת לשלב את המתנדבים הפנסיונרים. במקרים אחרים, יכול המתנדב לתרום מהידע המקצועי שלו או מניסיונו הרב.
כך, פעמים רבות, התנדבות של פנסיונרים עושה הבדל עצום במערכות ובקהילות שונות.

התנדבות פנסיונרים - דיור מוגן אחוזות רובינשטיין
דיירות אחוזת ראשונים סורגות כובעי צמר לחיילים

 

אפשרויות התנדבות מומלצות עם פנסיונרים – כי השמיים הם הגבול

מדי יום נוספות עוד ועוד אפשרויות לפעילויות התנדבותיות של פנסיונרים.
ריכזנו כמה רעיונות למומלצות והבולטות שבהן:

 • מנטורינג בעולם עסקי – בקהילות שונות ברחבי הארץ מגייסות הרשויות מתנדבים פנסיונרים בעלי ניסיון מקצועי רב, כל אחד בתחומו, ומשדכות בינם לבין עצמאיים ועסקים הזקוקים לסיוע וייעוץ. תוכנית הלווי העסקית הזו היא בעלת ערך רב לשני הצדדים – ומחזקת את הקהילה כולה, קהילתית ועסקית.
  דוגמה לארגון המרכז פעילות מנטורינג בהתנדבות לעסקים הוא "קרן-שמש" מקבוצת עוגן. הארגון מסייע ליזמים ובעלי עסקים קטנים מהפריפריה באמצעות יותר מ-700 אנשי ונשות עסקים ומנהלים בכירים ומנוסים במשק הישראלי. מנהלים אלה משמשים מנטורים בהתנדבות, מלווים את בעלי העסקים באתגרים השונים בעסק ומסייעים להם בקידומו.

 • התנדבות עם קשישים – הבדידות, כאמור, היא הקושי הגדול ביותר ממנו סובלים רבים מבני הגיל השלישי, ובמיוחד כשהם עריריים. כאן המקום של פנסיונרים להושיט יד לבני גילם הזקוקים להם, ולסייע: לבקר בביתם, להתלוות אליהם לפעילות חוץ, אירועים ומפגשים, לשוחח עימם בטלפון, ולהציע להם הצעות שידרבנו אותם לצאת מבדידותם. עמותה מרכזית לדוגמה, המרכזת סיוע בהתנדבות לקשישים, היא "עמותת שפר – לקידום בריאות וקהילתיות בישראל"; עמותה זו פועלת לצמצום והפגת בדידות בקרב אזרחים ותיקים, על ידי יצירת שיתופי פעולה בין מתנדבים, ארגונים, חברות, רשויות וגופים ממשלתיים.
 • בתי חולים – רבות נכתב על קריסת מערכת הבריאות בשל תקנים מועטים ביחס לצורך. במקרים רבים משלבים בתי החולים מתנדבים בני גיל שלישי לעזרה לצוותים המקצועיים; בעבודות משרדיות, חלוקת מזון למאושפזים, ליווי חולים לבדיקות ולטיפולים, תמיכה בחולים קשישים, סיוע לבני משפחות של החולים והקלה בעומס עליהם ועוד. "עזר מציון", זוכת פרס ישראל לשנת תשס"ח, היא העמותה הגדולה בארץ בתחום התמיכה הרפואית. לעמותה כ-30,000 מתנדבים המעניקים סיוע ליותר מ- 720,000 איש ברחבי ישראל – בבתי חולים, בבתיהם של החולים, בנהיגת אמבולנסים ובמגוון פרויקטים ייחודיים.
  מורה מידיד לחינוך עם תלמידה
  ידיד לחינוך. התנדבות בבתי הספר

   

 • מערכת החינוך – התנדבות של פנסיונרים במסגרות חינוכיות שונות, פורמליות ובלתי פורמליות, היא דרך משמעותית לתרום, לסייע לצוותים החינוכיים, ובמיוחד – לילדים ובני הנוער הזקוקים לתמיכה, עזרה והכוונה.
  דוגמה טובה לכך היא עמותת "ידיד לחינוך" אשר משלבת אלפי גמלאים במאות בתי ספר ברחבי הארץ. המתנדבים בני הגיל השלישי, שלא עבדו בהכרח בעבר בעולם ההוראה, משולבים בבתי הספר בהתאם לתחומי העניין והכישורים שלהם. הם מסייעים לתלמידים בלימודים לצד המורים (אך לא במקומם), ונותנים גם מענים רגשיים וחברתיים. בכך הם מסייעים רבות במערכת החינוך, שזקוקה לכך מאוד, ותורמים מאוד לדור הצעיר – דור ההמשך.

 • עמותות – ישנן אינספור עמותות של סיוע. רובן פועלות על בסיס תקציבים דלים, ולעיתים מתנהלות רק בזכות תרומות. בשל כך יש צורך גובר מצד עמותות שמייחלות לתגבור אנוש בהתנדבות. בעמותות, פנסיונרים יכולים גם לאייש תפקידים משמעותיים שאותם מילאו בעבר, כמו מנהל כספים, יועץ פיתוח עסקי, מגייס כספים ועוד.
  מעבר לעמותות שציינו במאמר, שהן מהבולטות בתחומן, רשימת העמותות ארוכה מאין כמוה, כשכל עמותה חולשת על תחום עשייה חברתי שונה – בעלי חיים, אוכלוסיות מוחלשות, שיווין מגדרי ועוד. חיפוש פשוט בגוגל יעזור לכם לאתר את העמותה המתאימה ביותר עבורכם, מבחינת תחומי עניין, מיקום ועוד.
התנדבות פנסיונרים - דיור מוגן אחוזות רובינשטיין
דיירי אחוזת פולג מתנדבים

 

יוזמות התנדבות באחוזות רובינשטיין בזמן מלחמת "חרבות ברזל"

התנדבות של בני הגיל השלישי מתקיימת בצורות רבות ומגוונות בחיי השגרה של דיירי ודיירות אחוזות רובינשטיין; רבים מדיירי האחוזה מתנדבים ביוזמות שונות – למען אוכלוסיות מוחלשות, בקרב הקהילה החיה באזור בית הדיור המוגן (בתי ספר, תנועות נוער, מרכזים קהילתיים ועוד), וגם בבתי הדיור המוגן עצמם – בארגון אירועים ופעילויות שונות, במתן הרצאות, בליווי דיירים חדשים ועוד.

בעת חירום, נושא ההתנדבות והתרומה לחברה נעשה משמעותי בהרבה; כך למשל, עם פרוץ מלחמת "חרבות ברזל", נרתמו אחוזות רובינשטיין והדיירים למגוון גדול של יוזמות, כשכל קבוצת דיירים מעניקה משמעות נוספת לאמירה: "יחד ננצח".
הנה מספר דוגמאות (מתוך רבות) להתנדבות של פעילים פנסיונרים באחוזות:

פעילות התנדבותית באחוזת בית הכרם: "סבתות מתנדבות ואופות באהבה"

החל מהשבועות הראשונים למלחמת חרבות ברזל, נרתמו דיירות ונשות הצוות של אחוזת בית הכרם, בית דיור מוגן יוקרתי בירושלים, למשימה משותפת בהובלתה של הקונדיטורית לירז חדד. העובדות והדיירות אפו עוגות ועוגיות מלאות באהבה לחיילים ולחיילות. המאפים נשלחו עם המסר המרגש: "אנחנו מאחלות לחיילים שלנו שיחזרו הביתה בשלום. אנחנו מתפללות לכך יומם ולילה. אנחנו אוהבות אותם ומעריכות אותם מאוד מאוד. כולנו ביחד ננצח".
לדברי אורלי גולן, מנכ"לית אחוזת בית הכרם, "האחוזה כולה נרתמת למען חיילי צה"ל, שולחת ארגזים מלאים בכל טוב ואופה לחיילים עוגות טעימות מהסבתות ומצוות העובדים הכי אוהבים בעולם". היוזמה יצאה לפעול בעזרתו של בועז לייבוביץ, המשמש יועץ לאחוזה בתחום המזון.

 

פעילות התנדבותית באחוזת ראשונים – "סבתא סורגת"

התנדבות פנסיונרים - אחוזות רובינשטיין
סבתא סורגת באחוזת ראשונים

דיירות אחוזת ראשונים, דיור מוגן יוקרתי בראשון לציון אשר ממוקם במערב ראשון לציון, במרחק לא רב מהים, התגייסו למבצע חיילי עם חשיבות מיוחדת ל"עורף". במבצע נסרגו עשרות כובעי צמר מחממים לחיילים, בצבע מטכ"לי כמובן – שחור או ירוק זית. הכובעים נשלחו לחיילים באהבה ועם תפילה לחזרתם בשלום.
ביוזמה נוספת באחוזת ראשונים התגייסו כלל הדיירים לגיוס כספים נדיב שהחל כבר מהימים הראשונים ללחימה. הכסף שנאסף משמש לרכישת ציוד חסר וחיוני עבור החיילים, וכן לטובת פינוקי אוכל שעשו דרכם לגדודים ולתושבים המפונים. יוזמה מבורכת זו לא הסתכמה באיסוף כספים, אלא כללה גם את רכישת המוצרים הנדרשים, אריזתם בידי אנשי האחוזה ושינועם ליעדם.

פעילות התנדבותית באחוזת פולג – מצטרפים ליוזמת "אנשים טובים באמצע הדרך"

התנדבות פנסיונרים - אחוזות רובינשטיין
דיירי אחוזת פולג מכינים ארוחות לחיילים

כשנודע לדיירי אחוזת פולג, דיור מוגן מוביל בסגנון כפרי באזור השרון, על המיזם המיוחד של "צוות לעניין", שפרשו באמצע שום־מקום מתחם שטח להכנת ארוחות לחיילים, הם הפשילו שרוולים והצטרפו מיד למלאכת הקודש.
מרגש היה לראות את הדיירים והדיירות מהאחוזה שהשתלבו מיד בעניינים – שטפו, חתכו, מילאו והכינו באהבה משלוחים ליחידות שונות באזור, וגם חילקו לחיילים שעברו בסביבה.
אומנם, לא היה רגע דל, אבל כידוע הסיפוק שווה כל עמל.

פעילות התנדבותית באחוזת צהלה – באהבה לחקלאי העוטף

התנדבות פנסיונרים - אחוזות רובינשטיין
הסחלבים שנרכשו ממשק בדרום, באחוזת צהלה

דיירי ודיירות אחוזת צהלה, דיור מוגן מוביל בתל אביב החליטו להתגייס ולסייע למשק חקלאי מהדרום.
היוזמה כללה התגייסות מרגשת לקניית סחלבים מחממתם של רונן ואלה רפפורט־סלומון ממושב השחר, שביתם נפגע בשבת השחורה, וחלקו נשרף. בני הזוג, הנמצאים עדיין באבל על אובדן חברים ודאגה לשלומם של החטופים, התרגשו לשמוע על ההזמנה הנדיבה שהגיעה מאחוזת צהלה: 104 סחלבים בגוונים שונים המטפחים את הדירות באחוזה, ומשמעותם כפולה ומכופלת במיוחד בימים אלה.

התנדבות פנסיונים אינה חייבת להתחבר דווקא לימים של משבר לאומי, אלא יכולה להתרחש כדרך חיים שגרתית, שיש לה ערך רב לכולם: חברתי ומנטלי, קהילתי וכלכלי. אחרי הכול "הנותן מקבל" וכשמבינים את הנוסחה הפשוטה הזו – כולם יוצאים נשכרים ובגדול.

כתבות מגזין נוספות שיעניינו אותך

דיור מוגן מומלץ: כך תדעו איך לבחור בדיור המוגן המתאים לכם ביותר

דיור מוגן הפך לאופציה אטרקטיבית ביותר עבור אוכלוסיית גיל הזהב בזכות סביבת מגורים מוגנת ובטוחה, מגוון רחב של פעילויות פנאי, תרבות וספורט, קהילה חברתית איתנה, שירותים רפואיים צמודים ואבטחה 24/7. כיום יש מגוון גדול של בתי דיור מוגן בארץ, כך שאפשרויות הבחירה רבות וההתלבטויות לא מעטות. לכן, ועל מנת לסייע לכם להגיע להחלטה הנכונה, במאמר […]

דיירי האחוזות מספרים על החיים בהן

צפו בדיירי אחוזות רובינשטיין מספרים על המעבר לאחוזות ועל החיים בהן >>

הטריקים והשטיקים במחירי דיור מוגן

עוברים לדיור מוגן? חשוב מאוד שתשימו לב לכל הסעיפים בחוזה המעבר  לאחר שהחלטתם לעבור לבית דיור מוגן, תקבלו לידיכם את הסכם הכניסה לבית. מטבע הדברים, כשמדובר במעבר לבית חדש המעניק מגוון גדול של שירותים, חוזה דיור מוגן הינו מפורט ומורכב.  ישנם הבדלים משמעותיים בין החוזים של רשתות הדיור המוגן השונות שמתבטאים בסופו של דבר במחיר […]

עם איזו אחוזה תרצו לדבר?

עם איזו אחוזה תרצו לדבר?

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם!
מוזמנים גם להתקשר: 076-599-6619

  בשליחת הטופס אנו מאשרים שקראנו את התקנון וכי הפרטים שנמסרו יכללו במאגר המידע של אחוזות רובינשטיין בהתאם למדיניות הפרטיות של החברה

  background Call us