טוען...

החיים בדיור מוגן

זכויות אזרח ותיק – תנאי זכאות וסקירת שירותים והטבות בגיל הפרישה

תאריך:08.02.24

היציאה לגמלאות מלווה פעמים רבות ברגשות מעורבים. מצד אחד מתממשת הציפייה להגשמת תוכניות וחלומות שעליהם חלמתם זמן רב. מצד שני, ישנה התמודדות עם פרידה מהעבודה והעיסוקים שליוו אתכם במשך שנים.
היבט נוסף בתקופה זו של החיים, ובהצטרפות אל מועדון "גיל הזהב", בא לידי ביטוי בכל הקשור לזכויות והטבות לאזרח הוותיק. בישראל ישנן זכויות שונות ומגוונות לאזרחים ותיקים ולקשישים, אך רבים אינם מודעים להן, ולפרמטרים שבהם צריך לעמוד על מנת לקבלן.
במאמר הבא נעסוק בתנאי זכאות לקבלת תעודת אזרח ותיק, ובפירוט הזכויות השונות של אזרחים ותיקים.

אישה מבוגרת מסתכלת למעלה

מיהו אזרח ותיק?

חוק האזרחים הוותיקים תש"ן 1989 מגדיר אזרח ותיק על בסיס שני פרמטרים:

 1. האזרח צריך להיות רשום במרשם האוכלוסין כתושב ישראל.
 2. גיל פרישה – ככלל, אזרחים ותיקים הם אלו שהגיעו לגיל פרישה.
  מועד הפרישה לגברים מוגדר בחוק באופן גורף מגיל 67 שנים, ואילו אצל נשים מוגדר הגיל על בסיס שנת הלידה; כך למשל, אישה שנולדה בין ינואר לדצמבר 1960, זכאית לפרוש על פי חוק בגיל 62 ו־4 חודשים. לאחר מכן ועם השנים גיל הפרישה עולה באופן מדורג, עד לנשים שנולדו החל משנת 1970 ואילך – שזכאיות לפרוש החל מגיל 65.
  לסיכומו של עניין – מועד הפרישה לנשים עולה בהדרגה – החל מגיל 62 ועד גיל 65 (ניתן למצוא פרטים מלאים באתר הביטוח הלאומי).

עזרה במיצוי זכויות אזרח ותיק

גופים רבים אחראיים על עזרה במיצוי זכויות אזרחים ותיקים. בין הגופים: המשרד לשוויון חברתי, מוקד רווחה לאומי של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, שירות ייעוץ לאזרח הוותיק מטעם המוסד לביטוח לאומי, ארגון "כן לזקן", מרכזים של אשל מטעם ג'וינט ישראל, שי"ל – שירות ייעוץ לאזרח.
מומלץ לפנות לגופים הרלוונטיים בכל שאלה או בעיה הנוגעת לזכויות אזרחים ותיקים. 

זכויות אזרח ותיק בביטוח לאומי

ביטוח אזרח ותיק הוא אחד מענפי הביטוח המשמעותיים ביותר במערכת הביטוח הסוציאלי של הביטוח הלאומי; מדובר באחת הזכויות החשובות לאזרחים ותיקים, אשר נועדה להבטיח לתושבי ישראל הכנסה חודשית קבועה לעת זקנה.
לקצבת אזרח ותיק (קצבת זקנה) זכאי כל תושב ישראל שנולד בישראל או שעלה לישראל לראשונה לפני גיל 62-60, והוא עונה על תנאי זכאות המפורטים על ידי ביטוח לאומי . גובה הקצבה נקבע על ידי מספר פרמטרים כגון גיל, ותק התשלומים לביטוח לאומי, גובה ההכנסה ועוד.
כדאי לבדוק האם סכום הקצבה המשולמת לאזרח ותיק אכן נכונה, ואפשר להיעזר לשם כך במחשבונים באתר הביטוח הלאומי. מהקצבה לא מנוכים מיסים, אך מנוכה תשלום עבור ביטוח בריאות ממלכתי. כדי לקבל את הקצבה יש להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי.
ישנן קצבאות רבות נוספות המשולמות על ידי המוסד לביטוח לאומי: קצבת שאירים לאלמנים/ות, קצבת זקנה לנכה, גמלת סיעוד ועוד. לפי הסטטוס האישי, חשוב לבדוק לאיזו גמלה זכאי האזרח הוותיק ולבדוק את נכונות הסכומים המשולמים.

ביטוח פנסיה לאזרחים ותיקים

החיסכון הפנסיוני שצבר אדם במשך שנות עבודתו מיועד בדיוק לתקופה שבה הוא הופך לאזרח ותיק ופורש ממעגל העבודה. כספי הפנסיה משולמים בדרך כלל כקצבה חודשית.
מומלץ לבדוק את גובה הסכומים המשולמים לפנסיונר ואת השיקולים הכרוכים בקביעתם. משיכת הפיצויים מקרן הפנסיה, למשל, עלולה להקטין את הקצבה הפנסיונית בעשרות אחוזים, ולכן אינה כדאית ברוב המקרים. הדבר נכון גם לגבי משיכה הונית מקרן הפנסיה. בכל מוצר פנסיוני יש אפשרות גם לקבוע מסלול מתאים עבור השאירים או המוטבים של מקבל הקצבה. מסלולים אלו משפיעים אף הם על גובה הקצבה.

מנפיקים תעודת אזרח ותיק ונהנים יותר

עם כניסתכם בשערי גיל הפרישה, ינפיק עבורכם המשרד לשוויון חברתי את תעודת האזרח הוותיק, אשר תמוען לכתובתכם, כפי שהיא מופיעה ברישום מרשם האוכלוסין.
אם מסיבה מסוימת הגעתם לגיל הפרישה והתעודה לא נמסרה לכם, ניתן לפנות ל"אגף בכיר לאזרחים ותיקים" בטלפון *8840 או באמצעות דוא"ל: [email protected]
מרגע שתעודת האזרח הוותיק תהיה בידיכם, תוכלו לממש מגוון הטבות בארץ וגם בחו"ל, בהתאם לכללים החלים במדינות השונות. על כן, שימו לב שהתעודה מכילה את שמכם בשפה האנגלית. במידה שזה אינו המצב, צרו קשר עם מוקד "אגף בכיר לאזרחים ותיקים".

אזרחים ותיקים יכולים לממש זכויות והטבות שונות בכפוף לתנאים הבאים:

 1. התעודה צריכה לכלול את תצלום בעליה.
 2. יש להציג את תעודת האזרח הוותיק לצד לתעודה מזהה, בה תצלום וציון תאריך הלידה.

אילו הטבות מגיעות לאזרחים ותיקים?

חוק האזרחים הוותיקים [התש"ן; 1989] פורש שורה ארוכה של זכויות והטבות לאזרחים ותיקים, וביניהן הנחות בתשלומי מס לרשויות המקומיות, בתחבורה הציבורית, וכן עבור תרופות, כניסה לגנים לאומיים, שמורות טבע, תערוכות, מוזיאונים ומופעי תרבות ואמנות.

בכל הקשור לזכויות אזרחים ותיקים, חשוב לציין כי: על אף שזכויות של פנסיונרים אינן משתנות באופן תדיר, מומלץ לעקוב אחר העדכונים והחידושים שמתרחשים מעת לעת.
בנוסף: עקבו אחר הפרסומים של בתי עסק, תרבות ומוסדות שונים בהקשר להטבות הניתנות במקום בעבור אזרחים ותיקים. אל תהססו לשאול גם בכניסה באשר להנחות.
כך תוכלו למצות את הזכויות המגיעות לכם ולחסוך כסף רב.

בניין לבן כחול
הנחה בארנונה לאזרחים ותיקים. ניתנת על 100 מ"ר משטח הנכס

הטבות מס לאזרח ותיק: זכאות להנחה בארנונה

אזרחים ותיקים זכאים להנחה בתשלום ארנונה בהתאם לתקנות הרשות העירונית, האזורית או המקומית אשר בה הם מתגוררים.
ההנחה בתשלומי הארנונה תינתן לאזרח ותיק עבור שטח של 100 מ"ר משטח הנכס, ובתנאי שהאזרח אכן מתגורר בו. במקרה שבדירה אחת מתגוררים שני זכאים להנחה, לא יינתן כפל הנחות. חשוב לציין כי גם דיירי דיור מוגן יכולים לקבל הנחה בארנונה מהרשות המקומית.
על פי רוב, בכל רשות ישנו אגף ייעודי המטפל באזרחים ותיקים; מומלץ לתאם פגישה באגף, ומעבר לתנאי הנחת הארנונה, לקבל מידע נוסף וייחודי למקום המגורים.

 • זכויות אזרח ותיק בחברת החשמל
  אזרחים ותיקים אשר מקבלים קצבת זקנה בתוספת השלמת הכנסה זכאים להנחה בגובה של 50% מהצריכה החודשית. הנחה זו מתייחסת עד לשיעור צריכה ביתית בלבד של 400 קילוואט לשעה, בתנאי שהבית משמש בפועל כמגורי האזרח הוותיק.
 • הטבות בקופות החולים
  על פי זכויות אזרח ותיק בקופת חולים, ההטבה שניתנת לאזרחים ותיקים משליכה לטובתם של כל בני המשפחה. משפחה אשר אחד מחבריה הגיע לגיל פרישה, זכאית להנחה בגובה 50% בתשלום הרבעוני לקופת החולים. בנוסף, במקרה שהאזרח הוותיק זכאי להשלמת הכנסה, זכאים כלל בני המשפחה לפטור מדמי השתתפות עצמית בגין ביקור רבעוני (אצל רופא מומחה, תזונאית, מכון או מרפאת חוץ בבית חולים וכדומה).
  מומלץ להתעדכן באתרי קופות החולים ובמוקדי השירות על הטבות והנחות נוספות.

עמלה מופחתת בבנקים
הפיקוח על הבנקים הפיץ בינואר 2008 חוזר המפרט תיקונים לרפורמת העמלות, ואחד מסעיפיו מתייחס להטבה שנדרשים הבנקים לספק לאזרחים הוותיקים. על פי התיקון, ארבע פעולות חודשיות שמבצעים אזרחים ותיקים בעזרתו של בנקאי, יחושבו כארבע פעולות שמבוצעות אונליין. כידוע, עמלת האונליין נמוכה בהרבה מעמלת השירות בסניף. יש לציין שככל הנראה תיקון זה חל מתוך מודעות לכך כי חלק מבני הגיל השלישי מתקשים לתפעל שירותים אזרחיים בדיגיטל.

איש מבוגר בשדה הפתוח

הטבות והנחות בכניסה לאתרי בילוי ופארקים לאומיים

גיל הפרישה מפנה זמן רב יותר לבילויים והנאות, ולכן מומלץ להכיר את ההטבות הניתנות לאזרחים הוותיקים. רשימת ההטבות ארוכה, ובמאמר זה נציין כמה מהמרכזיות שבהן:

 • כניסה למוזיאונים הרשמיים הינה בהנחה של 50% לאזרחים ותיקים. הטבה זו ניתנת במוזיאון ישראל, תל אביב, ארץ ישראל ומוזיאוני חיפה, וכן במוזיאון העיצוב בחולון, מדעטק, ארצות המקרא, מוזיאון האדם וחי ועוד. לרשימה המלאה היכנסו למדריך לאזרח הוותיק באתר המשרד לשוויון חברתי.
 • בתי קולנוע: כחלק מזכויות אזרחים ותיקים, ישנה הטבה שמקנה 50% הנחה לקניית כרטיס למגוון סרטים ישראלים. ההנחה ניתנת בבתי קולנוע שונים ובהם רשת יס פלנט, רשת סינמה סיטי, רשת גלובס, רשת רב חן, סינמטק תל אביב, חולון ושדרות, יונייטד קינג – מוזיאון תל אביב, קולנוע חן רחובות, בית גבריאל, קולנוע אילת, סינמה קפה עממי בחיפה, אולם תרבות מזרע וכוכב ברמת השרון.
  שימו לב: רשימה זו עשויה להשתנות, לכן מומלץ להתעדכן מול בתי הקולנוע.
  יש לציין כי ההנחה לאזרח הוותיק לצפייה בסרטים ישראלים תקפה לכל ימי השבוע ובכל שעות ההקרנה, כולל בחגים, על בסיס כרטיס יחיד הנמכר לכלל הציבור. בנוסף, מספר בתי קולנוע מציעים 20% הנחה לצפייה בסרטים שאינם ישראליים. תקנון ההנחות נקבע בידי הנהלות בתי הקולנוע באופן פרטי, ויש לברר את תקפות השעות והימים באופן ישיר מול קופות בית הקולנוע.

  קופסאת פופקורן של קולנוע
  קולנוע. אזרחים ותיקים זוכים להנחות משמעותיות לסרטים ישראלים
 • שמורות טבע, אתרי מורשת וגנים לאומיים

  רשימת מפורטת של האתרים והשמורות המציעים הנחה בגובה של 50% לאזרחים ותיקים נמצאת במדריך הממשלתי לאזרח הוותיק. להלן רשימה קצרה של המוסדות שמנהלים ומפקחים את האתרים השונים: רשות הטבע והגנים, הקרן למורשת הכותל המערבי, החברה לפיתוח יפו העתיקה, החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי בעיר העתיקה ועוד.
  פירוט ורשימה על הטבות נוספות לאתרי בילוי ופנאי תוכלו למצוא במדריך הממשלתי לאזרח הוותיק.

****
מאמר זה מוגש מטעם רשת אחוזות רובינשטיין, רשת הדיור המוגן המובילה בישראל, המתמחה בגיל הזהב, ובהפיכתו לתקופה מאושרת, בטוחה ורבת משמעות ועניין. רוצים לשמוע עוד על החיים הטובים באחוזות? דברו איתנו: 3616*

כתבות מגזין נוספות שיעניינו אותך

דיור מוגן מומלץ: כך תדעו איך לבחור בדיור המוגן המתאים לכם ביותר

דיור מוגן הפך לאופציה אטרקטיבית ביותר עבור אוכלוסיית גיל הזהב בזכות סביבת מגורים מוגנת ובטוחה, מגוון רחב של פעילויות פנאי, תרבות וספורט, קהילה חברתית איתנה, שירותים רפואיים צמודים ואבטחה 24/7. כיום יש מגוון גדול של בתי דיור מוגן בארץ, כך שאפשרויות הבחירה רבות וההתלבטויות לא מעטות. לכן, ועל מנת לסייע לכם להגיע להחלטה הנכונה, במאמר […]

דיירי האחוזות מספרים על החיים בהן

צפו בדיירי אחוזות רובינשטיין מספרים על המעבר לאחוזות ועל החיים בהן >>

הטריקים והשטיקים במחירי דיור מוגן

עוברים לדיור מוגן? חשוב מאוד שתשימו לב לכל הסעיפים בחוזה המעבר  לאחר שהחלטתם לעבור לבית דיור מוגן, תקבלו לידיכם את הסכם הכניסה לבית. מטבע הדברים, כשמדובר במעבר לבית חדש המעניק מגוון גדול של שירותים, חוזה דיור מוגן הינו מפורט ומורכב.  ישנם הבדלים משמעותיים בין החוזים של רשתות הדיור המוגן השונות שמתבטאים בסופו של דבר במחיר […]

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם!
ניתן ליצור קשר גם בטלפון 076-599-6619

  בלחיצה על "שליחה" אני מאשר/ת כי קראתי את התקנון וכי הפרטים שמסרתי יכללו במאגר המידע של אחוזות רובינשטיין בהתאם למדיניות הפרטיות של החברה

  background Call us