החיים בדיור מוגן

לכשכש בלב – גידול כלבים בבתי דיור מוגן

גידול כלבים בבתי דיור מוגן אינו אפשרי במרבית המקרים, ולכן אחוזות רובינשטיין מציעות חוגי כלבנות טיפולית שתועלתם רבה. לנה צלר ואפרת שחיבר, העוסקות בתחום, מסבירות מדוע וכיצד תכניות לטיפול, ליווי ותמיכה באמצעות כלבים החלו להתפתח בארץ ובעולם

גידול כלבים בבתי דיור מוגן אינו אפשרי במרבית המקרים, ולכן אחוזות רובינשטיין מציעות חוגי כלבנות טיפולית שתועלתם רבה. לנה צלר ואפרת שחיבר, העוסקות בתחום, מסבירות מדוע וכיצד תכניות לטיפול, ליווי ותמיכה באמצעות כלבים החלו להתפתח בארץ ובעולם רק בשנים האחרונות, אולם תועלתן הרבה כבר ברורה: כלב הוא חיה נגישה, המחפשת את קרבת המטופל, משוועת למגע, שמחה לקראתו בכל פעם מחדש – ובעלת יתרונות טיפוליים מובהקים. טיפול קבוצתי מתמשך עם כלבים מסייע לא רק בהתמודדות עם גורמי דחק שונים – אלא עשוי לתרום גם להעלאת תוחלת החיים. על פי מחקרים שנערכו על השפעתה של כלבנות טיפולית בבתי דיור מוגן, נמצא כי בקבוצה שבה מתרחשת הפעילות, האינטראקציה החברתית בין הדיירים עלתה באופן משמעותי.

ואכן, במסגרת פעילויות עם כלבים שערכנו בבתי דיור מוגן, נחשפנו לכוח הטיפולי האדיר של חברו הטוב ביותר של האדם: כלבים מהווים טריגר להעלאת זיכרונות, לשיתוף ולעיבוד תכנים ורגשות, מהעבר ומההווה. הכלב הוא גם זרז רגשי: נוכחותו בתוכנית טיפולית מעודדת שיח פעיל ואינטראקציה בין המשתתפים, ומהווה אמצעי להעצמת רגשות. הכלב נוגע בנקודה רגישה אצל רובנו, ומחזיר אותנו לתקופות שונות בחיים שבהן גידלנו כלב, וליקירים שונים שגידלו או מגדלים כלבים. מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על כך כי לחיית מחמד בכלל ולכלב בפרט יש תפקיד חשוב בהפגת בדידות בגיל הזהב . הכלב הופך לשותף פעיל ולחלק מחייו של בעליו, אם בשיח, אם בפעילות, ואם בציפייה לשוב ולראותו.

תכנית טיפול עם כלבים

תכניות טיפול באמצעות כלבים בדיור מוגן

מחקרים שנערכו במשך 25 שנים הוכיחו כי פעילות עם בעלי חיים תורמת רבות לבריאותנו: בהורדת לחץ הדם, בהפגת חרדות, בשיפור המערכת החיסונית ובריאות הלב, וגם ביצירת קשרים חברתיים. נמצא גם כי חולי אלצהיימר, שלהם אינטראקציה עם כלב, סובלים פחות מהתפרצויות חרדה.
במפגשים עם בני גיל הזהב אנו עורכות הפעלות חווייתיות עם הכלבים, הכוללות משחקים שונים שמוכיחים כי לא משנה הגיל – כולנו אוהבים לשחק לפעמים כמו ילדים. פעילויות נוספות משלבות שיח עמוק בין המשתתפים סביב נושאים ותכנים מרגשים שהכלבים מעוררים כמו משפחתיּות, חברּות, מוסר, ערכים ועוד.
ממפגש למפגש גדל האמון בין חברי הקבוצה, הנהנים מנתינה, קבלה הדדית ותחושת העצמה מכך שהכלבים שמחו לקראתם, חיפשו את התקשורת והמגע עמם, ורצו את קרבתם הפיזית. כאן חשוב לציין את תרומת הפעילות ל שיפורו לתרגול המיומנות המוטורית : המשחק עם הכלב , ליטופו והפעלתו על ידי המשתתפים בתוכנית, מעודדים תנועה ומגע החשובים תמיד – ובמיוחד לבני גיל הזהב.

כתבות מגזין נוספות שיעניינו אותך

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם!
ניתן ליצור קשר גם בטלפון 076-599-2566


    בלחיצה על "שלח" אני מאשר/ת כי קראתי את התקנון וכי הפרטים שמסרתי יכללו במאגר המידע של אחוזות רובינשטיין בהתאם למדיניות הפרטיות של החברה

    background Call us