טוען...

החיים בדיור מוגן

לקרוא, להכיר, לאהוב: היתרונות הטמונים במועדון הקריאה 

תאריך:02.07.23

שבוע הספר הבא עלינו לטובה בחודש יוני כבכל שנה, הוא הזדמנות לעסוק במוסד הקלאסי הוותיק והאהוב "מועדון קריאה", ולספר בקצרה על היתרונות הגלומים בהצטרפות אל מועדון חברים העוסק בקריאה

מועדון קריאה לאוהבי ספרים

למרות כל השינויים והגירויים שמסביב, מועדון קריאה מתקיים גם כיום בצורות שונות, בגילאים שונים ובכל מקום בעולם. וממש כמו קריאה – נראה כי המוסד הזה לא עתיד להימחק מהעולם.

בניגוד לתפיסה המקובלת לעתים קרובות, מועדון קריאה אינו שעת קריאה משותפת.
מדובר לרוב ביוזמה של קבוצת אנשים, חובבי ספר, שמוצאים מכנה משותף בסוגה מסוימת של ספרות, ומתגבשים למפגשים שבועיים או חודשיים, על מנת לדון בנושאים שונים שעולים מתוך קריאת הספר שנקבע לדיון. לרוב, יהיה לקבוצת החברים מנחה, הבקיא יותר מאחרים בספרות, והוא זה שיקבל לידיו את שרביט ההובלה.

בגיל השלישי, בו הפנאי רב והקשרים החברתיים מצטמצמים לעתים, למועדון קריאה יש יתרונות רבים, בהיותו תחביב מעשיר במסגרת חברתית.
אצלנו באחוזות רובינשטיין, רשת הדיור המוגן הפרטית המובילה בישראל, ישנן יוזמות שונות של מועדוני קריאה ושל חוגי ספרות, הן של האחוזה והן של הדיירים. כך למשל פועל באחוזת פולג, דיור מוגן בשרון, מועדון הספר הטוב, המועבר אחת לחודש בהתנדבות על ידי דיירת האחוזה חנה בוקצ'ין. חנה בוחרת ספר, מעדכנת בבחירתה את משתתפי החוג ובמהלך תקופה של חודש קוראים אותו כל המשתתפים. לאחר מכן נפגשים, משוחחים על הספר, מעלים סוגיות שונות ונכנסים לעומקו. החוג מאוד פופולרי ודיירי האחוזה נהנים ממנו מאוד.

מועדון קריאה לאוהבי ספרים אחוזות רובינשטיין
חנה בוקצ'ין, דיירת אחוזת פולג. מעבירה בהתנדבות את מועדון הספר הטוב באחוזה

פעילות ענפה מאוד נערכת גם בספריות המושקעות של אחוזות רובינשטיין. בכל אחוזה פועלת ספרייה, ובה מגוון גדול של ספרים, ולעתים נפגשים שם הדיירים, משוחחים ביניהם על כתבי היד שקראו ונהנים משעת קריאה משותפת. בנוסף נערכים באחוזות חוגי ספרות ושירה.
כרשת המתמחה בגיל השלישי, אנו יודעים כי מועדון חברים העוסק בקריאה טומן בחובו יתרונות רבים למשתתפיו, אשר זקוקים בזמן זה של חייהם לתעסוקה מעניינת ולחברה.

במאמר הבא נסקור בקצרה את התועלות הרבות שבמועדוני הקריאה לאלה המשתתפים בהם.

ללמוד משהו על עצמנו: מועדון הקריאה של ג'יין אוסטן

אי אפשר לדבר על מועדון קריאה מבלי להזכיר את "מועדון הקריאה של ג'יין אוסטן", הסרט האמריקאי המצליח שיצא לאקרנים ב־2007, ומבוסס על ספרה של קארן ג'וי פאלור; עלילת הספר מספרת על יוזמתה של ברנדט, גרושה בשנות ה־50 לחייה, להקים מועדון קריאה.
היוזמה קורית בעת שמתקיים בעיירה פסטיבל "ג'יין אוסטן", בו פוגשת ברהדט את פרודי, מורה לצרפתית כבת 20. השתיים מצרפות אליהן את סילביה הספרנית, ואת בתה אלגרה; את ג'וסלין -חברת ילדותה של סלביה; ולבסוף את גריג – הגבר היחיד בחבורה.
בכל מפגש עולה לדיון חלק אחר מהרומן של אוסטן, כשחברי המועדון מזהים אט־אט את הדמיון בין חייהם האישיים לבין נושאים שונים שמעלה הסופרת בכל אחד מספריה. זאת ועוד; תגובותיהם של הדמויות לאירועים האלה דומות במידה רבה לתגובותיהן של הדמויות ברומנים.

מועדון הקריאה של ג'יין אוסטן מראה את אחת מהתועלות המופלאות שנבראות מעצם קריאת ספרות איכות, ומתרחבות בהרבה בעת דיון סביבה. היכולת למצוא נקודת ממשק עם הדמויות מוציאה את המשתתפים מנקודת המבט השגורה, לזווית ייחודית שבה הם זוכים להשקיף על עצמם מבחוץ. כך נבראות תובנות חדשות על החיים, על דפוסי התנהגות, על דרכנו להגיב למצבים שונים ועוד… וכמו שנהוג לומר: אף פעם לא מאוחר מדי בשביל ללמוד ולהכיר את עצמך טוב יותר.

קריאה משותפת: מחזקים קשרים חברותיים

קריאה היא תחביב בודד, במובן המופשט ביותר.
רבים יעידו שבזמן הקריאה הם צוללים למחוזות חדשים, מטיילים ברחבי העולם, בתקופות שונות, ואפילו פוגשים חברים חדשים. אולם, כל אלה הם חברים שניתן לפגוש בהם אך ורק בין דפי הספר.
כאן מתגלים יתרונות נוספים של מועדון קריאה או שעת קריאה משותפת ובמיוחד בגיל השלישי – חיזוק קשרים חבריים ובילוי מהנה עם אנשים שחולקים אותן אהבות. מועדון קריאה מפגיש אנשים עם מכנה משותף, שחלקם אף עשויים להפוך לחברים לחיים. המפגש סביב ספרים אהובים ואהבת הקריאה משפר את הסיכויים לחיבור חברתי.

מועדון קריאה לאוהבי ספרים אחוזות רובינשטיין

עידוד הקריאה: מסגרת מחייבת

יש תקופות שהקריאה מזדחלת לאיטה, ואת הקריאה של ספר בודד אפשר להשוות לקריעת ים סוף. איפשהו בפנים שוכנת חיבה גדולה לעולם הספרים, רק שהיא לא מצליחה לצאת לפועל. האפשרויות הבלתי נגמרות בסמארטפון ובטלווויזיה קלות וזמינות יותר מאשר הדפדוף בספר.
בכל יום מבטיחים שממחר מתחילים… ממש כמו בדיאטה. אבל אז מגיע מחר, והפיתויים גוברים על היכולת להתמיד. לכן, מועדון חברים שנפגש למטרה אחת – לדון במקטע מתוך ספר או בכתב היד כולו, כשיש יעד לקריאה ויש יעד לשיח – מהווה תמריץ משמעותי לקריאה.
כמו שלרבים מאתנו קשה יותר לעשות ספורט לבד מאשר לעשות זאת בקבוצה, כך גם בקריאה; ובסופו של דבר, כמו בספורט, הרווח כולו שלכם.

להכיר ספרים חדשים במסגרת מועדון חברים

ההיצע העצום של ספרים וכותרים עשוי להיות מבלבל, ואף להביא לחוויות קריאה פחות טובות.
מועדון קריאה טוב, שעוסק בסוגת ספרים שאתם אוהבים ומודרך על ידי אדם הבקיא וחוקר את הנושא, יכול להציע לכם אפשרויות קריאה מהנות הקולעות היטב לטעמכם. והבונוס החשוב: שיחה על הספרים ומציאת זוויות ודעות שונות עליהם.

מועדון חברים העוסק בקריאה מציע יתרונות רבים למשתתפיו

הוא מאפשר לנו להתבונן על ספרים מנקודות מבט שונות ולהרחיב את הדעת; הוא מהווה מפגש חברתי משמעותי; הוא מעודד קריאה מרובה יותר; והוא גם חושף אותנו לז'אנרים וספרים שייתכן ולא היינו מכירים אילמלא המועדון.
אנחנו ממליצים לכם להצטרף למועדון קריאה או אפילו לייסד אחד. הרווח יהיה כולו שלכם!

כתבות מגזין נוספות שיעניינו אותך

דיור מוגן מומלץ: כך תדעו איך לבחור בדיור המוגן המתאים לכם ביותר

דיור מוגן הפך לאופציה אטרקטיבית ביותר עבור אוכלוסיית גיל הזהב בזכות סביבת מגורים מוגנת ובטוחה, מגוון רחב של פעילויות פנאי, תרבות וספורט, קהילה חברתית איתנה, שירותים רפואיים צמודים ואבטחה 24/7. כיום יש מגוון גדול של בתי דיור מוגן בארץ, כך שאפשרויות הבחירה רבות וההתלבטויות לא מעטות. לכן, ועל מנת לסייע לכם להגיע להחלטה הנכונה, במאמר […]

דיירי האחוזות מספרים על החיים בהן

צפו בדיירי אחוזות רובינשטיין מספרים על המעבר לאחוזות ועל החיים בהן >>

הטריקים והשטיקים במחירי דיור מוגן

עוברים לדיור מוגן? חשוב מאוד שתשימו לב לכל הסעיפים בחוזה המעבר  לאחר שהחלטתם לעבור לבית דיור מוגן, תקבלו לידיכם את הסכם הכניסה לבית. מטבע הדברים, כשמדובר במעבר לבית חדש המעניק מגוון גדול של שירותים, חוזה דיור מוגן הינו מפורט ומורכב.  ישנם הבדלים משמעותיים בין החוזים של רשתות הדיור המוגן השונות שמתבטאים בסופו של דבר במחיר […]

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם!
ניתן ליצור קשר גם בטלפון 076-599-6619


  בלחיצה על "שליחה" אני מאשר/ת כי קראתי את התקנון וכי הפרטים שמסרתי יכללו במאגר המידע של אחוזות רובינשטיין בהתאם למדיניות הפרטיות של החברה

  background Call us
  Accessibility

  FEEDBACK

  Description

  Accessibility

  Accessibility Statement

  array(0) { }