כללי

מתעשרים ללא הפסקה: הרצאות לגיל השלישי באחוזות רובינשטיין

במסגרת הפעילויות המגוונות והרבות באחוזות רובינשטיין, מתקיימות בהן הרצאות שונות במגוון רחב מאוד של נושאים. מה מעניין את בני הגיל השלישי, איך קובעים את תמהיל ההרצאות החודשי ומדוע המרצים כל כך אוהבים להרצות באחוזות?

הרצאות הן אחת מהפעילויות המרכזיות והאהובות בבתי דיור מוגן. באחוזות רובינשטיין יש קהל דיירים שוחר ידע ותרבות, ולכן ההרצאות הן חלק חשוב ומהותי מאוד בפעילות השוטפת בכל האחוזות. בכל אחת מהאחוזות יש מנהלת תרבות שאחראית על בניית תוכנית חודשית מלאה באירועי תרבות, חברה וקהילה. חלק משמעותי מהתוכנית הזו מוקדש להרצאות לגיל השלישי במגוון רחב מאוד של נושאים.
הלכנו לפגוש את מנהלות התרבות של כל האחוזות כדי להבין אילו הרצאות הדיירים של אחוזות רובינשטיין אוהבים במיוחד, איך הן בוחרות את ההרצאות ובאילו נושאים מתמקדים.

הרצאות בתחומי עניין מגוונים

מיכל לקס, מנהלת התרבות באחוזת בית הכרם, מספרת שאוכלוסיית הדיירים באחוזה מורכבת מהרבה אנשי אקדמיה וכאלה שמילאו תפקידים חשובים במדינה בחייהם המקצועיים. קהילת הדיירים באחוזה הינה בעלת כישורים רבים ותחומי עניין מגוונים. הרצאות לגיל השלישי שמעניינות את דיירי האחוזה קשורות בעיקר בהיסטוריה, מוזיקה, תרבות ואקטואליה. יש באחוזת בית הכרם קבוצה של מרצים קבועים שמרצים בה מיומה הראשון, וקהל הדיירים מאוד מעריך אותם ומחכה בקוצר רוח להרצאות שלהם.
את ההרצאות הקבועות מיכל מאזנת עם הרצאות מתחלפות של אנשים מעולם התקשורת, שמספרים על אחורי הקלעים של עבודתם, או של מדריכים וטיילים שמספרים על מקומות מרתקים ברחבי העולם.

מכיוון שיש באחוזה דיירים רבים שמומחים בתחומם, מתקיימות בה גם הרבה מאוד הרצאות פנימיות, כלומר הרצאות של דיירים שמעבירים את הידע המקצועי או האישי שלהם לדיירי האחוזה. הדיירים ממלאים את האולמות ונהנים ללמוד מהידע הנרחב של חבריהם, אם במסגרת הרצאה חד-פעמית ואם במסגרת חוג שנתי.
"הדיירים שלנו פעילים, יוזמים ומקדישים שעות לתכנון וארגון הרצאות וחוגים באחוזה. בזכותם תחום התרבות באחוזה שלנו כל כך מפותח, מגוון ועשיר", מספרת אורלי גולן, מנכ"לית אחוזת בית הכרם.

 

הרצאות לגיל השלישי
דני דיין, קונסול ישראל בניו יורק, מתארח במועדון האקטואליה של אחוזת בית הכרם, בהנחייתו של אליהוא בן און

הרצאות מעניינות, גם באחוזת פולג

עדי חייט, מנהלת התרבות באחוזת פולג, מספרת שגם אצלם באחוזה יש מרצים קבועים שהדיירים מכירים ואוהבים מאוד, והם משובצים בקביעות בלוח ההרצאות. "דיירים נחשפים בעצמם למרצים שונים ולהרצאות מעניינות. הם משתפים איתי את המידע ואני משתדלת להיענות לבקשותיהם", מספרת עדי. "מעבר לכך יש לי סיעור מוחות עם קולגות שלי בתחום ואנחנו חולקות בינינו שמות של מרצים מוצלחים שמתאימים לאוכלוסיית הגיל השלישי".
גם באחוזת פולג מתקיימות הרצאות פנימיות של דיירים, שמאוגדות בדרך כלל תחת אירוע קבוע שנקרא "ערב דיירים".
"בלה גוטרמן, חוקרת בכירה ביד ושם, היא דיירת שלנו שמרצה על מחקרים מתחום עיסוקה, ורפי מלכה, עוד דייר שלנו, הוא בכיר לשעבר בשב"כ, שמעביר כאן הרצאות קבועות המספרות על עולמו המקצועי. הרבה דיירים מגיעים להרצאות הללו, גם מתוך סקרנות ועניין רב, וגם מתוך רצון לכבד את חבריהם הדיירים ולהכירם טוב יותר", מסבירה עדי. "זה מעמיק את ההיכרות בין הדיירים ומאפשר להם להביא לידי ביטוי את הפן המקצועי שלהם, שלא בא לידי ביטוי בחיי היום יום באחוזה".

 

הרצאות לגיל השלישי
הרצאתה המרגשת של ענת יהלום באחוזת פולג

סקרנות ופתיחות כדרך חיים

טלי שקרצי, מנהלת התרבות באחוזת ראשונים, מספרת שהדיירים אוהבים מאוד להשתתף בהרצאות המתקיימות כמעט כל בערב, ולא פחות חשוב מכך – המרצים מאוד אוהבים להרצות באחוזה ולפגוש אנשים סקרנים ופתוחים שאוהבים ליצור שיח ולשתף מניסיונם. "הקהל צמא לידע ואוהב הרצאות מגוונות", היא אומרת.
ואכן, ההרצאות באחוזת ראשונים מתפרשות על פני מנעד נושאים רחב מאוד: אומנות, תרבות, אקטואליה, היסטוריה, ספרות, בריאות, טיולים, מוזיקה, ביטחון, קולנוע, בלט, ארכיאולוגיה ותנ"ך ומדרש.
גם באחוזת ראשונים יש הרצאות יזומות של דיירים במגוון רחב של תחומים: מוזיקה, מסעות בעולם, תקשורת ודמויות מרכזיות בחברה הישראלית.
"מכיוון שעולם ההרצאות הוא דינמי ורחב מאוד, אני משתדלת לגוון מדי פעם ולהכניס לתוכנית גם הרצאות חדשות ולא מוכרות. גם הדיירים מעלים לפעמים בקשות למרצה או לנושא מסוים, ואני שמחה להכיר באמצעותם תחומים חדשים", אומרת טלי.

הרצאות לגיל השלישי בשיתוף פעולה עם ועדת התרבות

גם ענת מייק, מנהלת התרבות באחוזת צהלה, מספרת על שיתוף פעולה פורה בינה לבין ועדת תרבות – המורכבת מדיירים שנבחרו לתפקיד. "פעם בחודש אנחנו נפגשים כדי לדבר על ההרצאות שהיו ולקבל עליהן פידבק, וכן לדון בנושאים חדשים או נוספים להרצאות עתידיות", היא מספרת.
ההרצאות באחוזת צהלה מתפרשות אף הן על מגוון רחב מאוד של תחומים, ביניהם: מוזיקה, קולנוע, אקטואליה, ארכיאולוגיה, מדעים וחלל, אומנות, טיולים, ביוגרפיות, אדריכלות ואיכות הסביבה.
במסגרת אירועי "במה אישית" מתקיימות הרצאות פנימיות של דיירי האחוזה במגוון נושאים, ובמסגרת פעילות "שבת תרבות" מתארחים מדי פעם גם בני משפחה של דיירים באחוזה ומרצים על תחומי עניינם או מקצועם.

מעוניינים להכיר מקרוב את תרבות הפנאי של דיירי הדיור המוגן באחוזות רובינשטיין? השאירו פרטים באתר  

 

דביר קריב, איש שב"כ לשעבר, מגיע לאחוזת צהלה פעם בחודש להרצאה בנושאי אקטואליה
כתבות מגזין נוספות שיעניינו אותך

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם!
ניתן ליצור קשר גם בטלפון 076-599-2566


    בלחיצה על "שלח" אני מאשר/ת כי קראתי את התקנון וכי הפרטים שמסרתי יכללו במאגר המידע של אחוזות רובינשטיין בהתאם למדיניות הפרטיות של החברה

    background Call us