טוען...

החיים בדיור מוגן

סיפור אמיתי על ניצולת שואה | מאת בתיה שיין, דיירת אחוזת ראשונים

תאריך:30.04.23

פעוטה בת ארבע שנים זחלה מתחת לגופת אימה ורצה לכיוון היער. בבור היו היהודים בני העיירה בפולין. חבולה ומבוהלת הגיעה לכפר וביקשה לחם. יש שנתנו לה ויש שגירשו אותה. 

למזלה ראתה אותה אישה פולניה קתולית ,שמייד חיבקה אותה והכניסה אותה לביתה.
לאישה הפולניה לא היו ילדים והילדה מצאה חן בעיניה. היא החליטה לאמץ את הילדה ולגדל אותה כבתה. בתיה גדלה כילדה קתולית והלכה כל יום ראשון לכנסייה. 

היה זה כפר עני אך האם המאמצת אהבה את הילדה וטיפחה אותה. בכפר התחילו להסתובב שמועות שהילדה המאומצת היא יהודייה. האישה החליטה לעזוב מייד את הכפר, אספה את חפציה, שילמה לעגלון כסף רב, והוא הסיע אותן לוורשה בירת פולין. בוורשה הרגישו האם והילדה יותר טוב כי איש לא הכיר אותן. שש עשרה שנים חלפו מאז תום המלחמה. 

ורשה. האישה וביתה ברחו אל בירת פולין, ושם קיבלו את הבשורה המרגשת 

לפתע התקבל בביתם מכתב מתל אביב שבישראל. הכותב היה דוד של בתיה, אח של אביה. הוא כתב שהיה לו קשה מאוד למצוא את בתיה והוא מבקש שיבואו לישראל. האם ובתיה נדהמו. בתיה לא ידעה שהיא יהודייה. היא ואימה המאמצת לא ישנו כל הלילה מהתרגשות. למוחרת אמרה האם הנוצרייה: "בתי היקרה, אין לך עתיד כאן בפולין, ניסע לישראל, לא אעזוב אותך." 

בישראל קיבלו את השתיים בכבוד רב, והאם הוכרזה מייד כחסידת אומות העולם. ניתנה להן דירה ו"רנטה" קטנה, והדוד תמך בבת אחיו ובאימה. הילדה גדלה, למדה בבית ספר לאחיות, נישאה והקימה משפחה. האם הייתה סבתא נאמנה לשני בניה.

מתוך "דבר ראשונים", עיתון אחוזת ראשונים, עיתון מס' 37

כתבות מגזין נוספות שיעניינו אותך
התנדבות פנסיונרים – היתרונות והאפשרויות של מתנדבים בני הגיל השלישי

עם העלייה הדרמטית בתוחלת החיים בעשרות השנים האחרונות, היחס של החברה לגילאים מבוגרים עבר אף הוא שינויים משמעותיים ביותר. עובדתית ומעשית: בזמננו, רבים מבני הגיל השלישי נמצאים בשיא כוחם ומחפשים דרכים חדשות לעשייה ולמשמעות. פעולות התנדבותיות של פנסיונרים משמעותיות במיוחד, שכן הן מאפשרות גם לתרום וגם להיתרם: מחד, לתת לקהילה ולהעניק לה סיוע המגובה בניסיון […]

דיור מוגן בזמן מלחמה: מעטפת של ביטחון עבור בני הגיל השלישי

בעת מלחמת "חרבות ברזל" אנו חווים ימים מהמאתגרים שידעה מדינת ישראל. אתגרים נפוצים בגיל השלישי כמו בדידות, חרדה, פגיעה באיכות החיים ותחושות ביטחון מעורערות הופכים לגדולים פי כמה וכמה. במחקר שפורסם לאחרונה, אשר נערך על ידי ד"ר אליקים כסלו מבית הספר למדיניות ציבורית וממשל באוניברסיטה העברית בירושלים, נבדקו השלכות המלחמה על אוכלוסיית הגיל השלישי והרביעי […]

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם!
ניתן ליצור קשר גם בטלפון 076-599-6619


  בלחיצה על "שליחה" אני מאשר/ת כי קראתי את התקנון וכי הפרטים שמסרתי יכללו במאגר המידע של אחוזות רובינשטיין בהתאם למדיניות הפרטיות של החברה

  background Call us
  Accessibility

  FEEDBACK

  Description

  Accessibility

  Accessibility Statement

  array(0) { }