טוען...

החיים בדיור מוגן

פעילויות סביב השעון, חיי חברה תוססים וביטחון אישי: הביקוש לדיור מוגן לא מפסיק לעלות

תאריך:19.02.23

כשבוחנים את המידע הרב שמפורסם בשנים האחרונות בתקשורת בנושאים שונים הקשורים לגיל השלישי, וכשמחברים אליו את מגמת הצמיחה של ביקוש לדיור מוגן, ניתן להבין שמתחולל שינוי תפיסתי מהותי של הציבור הישראלי; שינוי שבא לידי ביטוי הן בהתייחסות לתקופה זו בחיים והן בהבנה כי דיור מוגן מהווה אפשרות לאוכלוסייה המבוגרת לחיים משופרים, טובים וארוכים יותר.

ברשת אחוזת רובינשטיין, רשת הדיור המוגן הפרטית הגדולה והמובילה בישראל, מרגישים היטב את המגמה הזו.
הרשת כוללת כיום ארבעה בתי דיור מוגן יוקרתיים – אחוזת ראשונים בראשון לציון, אחוזת בית הכרם בירושלים אחוזת צהלה בתל אביב ואחוזת פולג בשרון – בהם מתגוררים כ-1,400 דיירים.
את מגמת הצמיחה ניתן לראות לא רק בביקוש הגדול לבתי הדיור המוגן – בחלק מהמקרים ישנן אפילו רשימות המתנה לכניסה לבתים – אלא גם בהתרחבות של הרשת, שבימים אלה מקימה עוד שני בתי דיור מוגן: אחוזת גבעתיים ואחוזת חולון, שבהן יתגוררו עוד כ-1,600 דיירים. בנוסף, מתוכננת הרחבת הדיור באחוזת בית הכרם.
כך שבעוד כמה שנים מספר הדיירים ברשת יכפיל את עצמו ויותר מכך.

אחוזת גבעתיים
אחוזת גבעתיים (הדמייה). ליהנות מחיי תרבות עשירים, להיות חלק מהסצנה העירונית, ולהרגיש שהם במרכז העניינים

ורדית מיכאלי, מנכ"לית אחוזת צהלה, דיור מוגן בתל אביב, מתייחסות למגמה שאותה ראתה מתפתחת מול עיניה בחמש שנות עבודתה ברשת: "ידוע שנושא הגיל השלישי לא היה בלב השיח החברתי בעבר", היא אומרת. "אבל דווקא לאור מגפת הקורונה והדרישה לשמור על ריחוק חברתי, חל שינוי משמעותי בשיח שהתברר לטובה, ולא רק בקרב מי שעוסק בתחום. לראשונה, גם התקשורת נתנה במה לנושאים כמו בדידות בגיל הזהב ודאגה לדור המבוגר, ויש פתיחות לספר יותר על הזירה הזו, שעד כה לא הייתה כל כך פופולרית".
מיכאלי מציינת שאחת התובנות המבורכות שעורר השיח התקשורתי בזמן הקורונה הייתה שאומנם מסביב עצר העולם מלכת, אבל דווקא בבתי דיור מוגן השגרה נמשכה.
"היה פער עצום בין הבידוד שנכפה על קהילת הגיל השלישי בקהילה בחוץ, לעומת מה שקרה אצלנו באחוזות. הדיירים שלנו המשיכו כמעט כרגיל בשגרה, כמובן עם מגבלות של מרחק, אבל הרוב התרחש. היו הרצאות, מופעים והכי חשוב – הייתה חברה מסביב. הדיירים בדיור המוגן יצאו ללובי ופגשו חברים, המשיכו להתעמל, ו'יצאו' אפילו לטיולים וירטואליים לחו"ל. הדיירים שלנו נהנו משפע ומחיים כמעט שגרתיים. כך שאם בחוץ דיברו על הבדידות הגוברת, אצלנו לא הייתה לזה כל משמעות".

ורדית מיכאלי, מנכ"לית אחוזת צהלה. "תהליך המעבר לדיור מוגן התקצר בהרבה"

יתרון משמעותי נוסף התבלט סביב נושאים בריאותיים. "בעוד שבקהילה חששו בני הגיל השלישי לצאת מהבית ולבקר במרפאות או בבתי חולים, אצלנו זה לא קרה", מסבירה מיכאלי. "בכל אחוזה יש מענה של אחיות ורופא, והדיירים המשיכו כרגיל להשגיח על הבריאות שלהם".
המשמעות לכך התעצמה, כאשר התברר שבריאותם של חלק מבני הגיל השלישי בקהילה נפגעה מכיוון שלא קיבלו טיפול סדיר ועקבי; באחוזות, לעומת זאת, עודדו אותם לפנות לצוות המרפאה בדיור המוגן, ורק במידת הצורך נעשתה הפנייה לגורם רפואי חיצוני.

השמועה על יתרונות הדיור המוגן מתפשטת

הצפת נושאים הקשורים לגיל השלישי ובהם פתרונות הדיור המוגן, התגלגלה מפה לאוזן.
חברים של דיירי האחוזות, שעברו את התקופה בביתם המסוגר, הבינו לפתע שאפשר אחרת. המסר הגיע גם אל דור הילדים שהבינו את הרווח הגדול שטמון במעבר של הוריהם לדיור מוגן. השיח על האופציה החדשה עלה על השולחן בבתים רבים, ולדברי מיכאלי, התכונה הזו הורגשה היטב באחוזות רובינשטיין.

אחוזות רובינשטיין
טיול באחוזת ראשונים. "הדיירים עטופים מאוד מבחינה חברתית"

"לא רק שיש יותר פניות וביקוש לדיור מוגן, אלא שגם תהליך המעבר התקצר בהרבה", היא מפרטת. "אם בעבר תהליך ההחלטה היה כרוך בהרבה מאוד התלבטויות ונמשך לפחות חצי שנה, היום יש תהליכים שמסתיימים בתוך שלושה חודשים בלבד. אנשים הרבה יותר החלטיים ומוכנים למעבר. הם באים עם יותר ידע, גם מהתקשורת וגם מחברים, מבינים היטב את היתרונות הרבים של דיור מוגן וגם את זה שחבל על הזמן – צריך ליהנות מכל האפשרויות שהוא מציע לך כל עוד אתה צעיר יחסית. וככה במהירות: מחליטים, אורזים ועוברים. שלא במפתיע, הרוב המכריע של הדיירים מעיד כי זהו צעד מבורך ששינה את חייהם לטובה".
נתון משמעותי נוסף שהשפיע על הביקוש לדיור מוגן הוא תוחלת החיים הגבוהה של דייריו.
כך למשל, בבדיקה שהתמקדה בתוחלת חייהם של הדיירים באחוזות רובינשטיין לעומת כלל אוכלוסיית גיל הזהב ברחבי הארץ, נמצאו פערים משמעותיים.
בזמן שתוחלת החיים הממוצעת בישראל עומדת על גיל 83 שנים, נמצא שבאחוזות רובינשטיין תוחלת החיים הממוצעת גבוהה בהרבה ועומדת על 90 שנים.

את הפער המשמעותי הזה ניתן להסביר ביתרונות הרבים שמספקות אחוזות הדיור המוגן: חיי חברה עשירים ופעילים, חוגים ופעילויות גופניות קבועות, תזונה בריאה ועשירה, שירותי רפואה זמינים, מוגנות ובטיחות, שירותים רפואיים זמינים ועוד.

מסיבה באחוזת צהלה
מסיבה באחוזת צהלה. הזדמנויות להיפגש במסגרות המגוונות

"ידוע שככל שמתקדמים עם השנים, כך מאבדים יותר חברים. בנוסף גם האפשרויות לרכוש חברויות חדשות מצטמצמות", אומרת מיכאלי. "באחוזות זה שונה, כי זו סביבה שכולם בה בני אותו גיל, פלוס מינוס, ויש הרבה הזדמנויות להיפגש במסגרות המגוונות. מעבר לכך, כל הזמן נכנסים דיירים חדשים. אנשים שגרים מחוץ לאחוזה יכולים גם הם לפגוש חברים חדשים בקאנטרי, אבל זה לא מחייב שתהיה לזה המשכיות, כי לא תמיד הם מתגוררים באותה סביבה. לעומת זאת, באחוזה המרחק מסתכם במקסימום עלייה או ירידה של קומה או שתיים במעלית. הדיירים מרגישים עטופים מאוד מבחינה חברתית. הכול נגיש ונוח מאוד".

מיכאלי מתייחסת לממד הביטחון במספר היבטים: "זה מתחיל בביטחון בריאותי. בעוד שבחוץ יש הרבה מאוד מתח סביב כל יציאה לרופא, לבדיקה או במקרים ששוקלים להזמין אמבולנס, באחוזות המתח מסביב פוחת, כי יש אחות זמינה שמגיעה לדירות, בודקת, מרגיעה. רק במקרה הצורך מפנים למרפאה חיצונית. יש הרגשה שדואגים ומטפלים בך. אתה אף פעם לא לבד".

לצד זאת היא מציינת את תחושת הביטחון הכללי: "יש אבטחה בכניסות לאחוזות, צוות שנמצא תמיד בסביבה. אם מרגישים בדידות, אפשר פשוט לפתוח את הדלת ולצאת ללובי. ואם משהו התקלקל, לא צריך להתמודד עם קבלנים וספקים, הצוות שלנו עושה את עבודות התחזוקה בדירות. הכול מטופל ועטוף, וזה מוריד מכתפי הדיירים המון דאגות".

דיור מוגן בהוויה של בתי יוקרה

אחוזות רובינשטיין מקפידות על דיור מוגן ברמת איכות גבוהה במיוחד, על כך יכולה להעיד מיכאלי, במיוחד לאור העובדה שניהלה בעבר בתי מלון יוקרתיים ומלונות בוטיק.
"המעצבת של אחוזות רובינשטיין מביאה את כל הטרנדים והמגמות החדשות", היא מספרת, ומוסיפה שהדירות באחוזות גדולות ביחס לסטנדרט שמציע ענף הדיור המוגן. "מספר הדירות הגדולות ברשת עולה על מספר הדירות הקטנות, והפידבק שאנחנו מקבלים על כך מהדיירים הוא נהדר. הם יכולים להמשיך לארח את המשפחה כמו פעם, ואין הרגשה שהם נדרשים לעשות ויתורים גדולים".

אחוזת חולון
אחוזת חולון (הדמייה). מיקום מרכזי ביותר

עוד יתרון משמעותי של אחוזות רובינשטיין הוא העובדה שהן ממוקמות בלב ליבן של ערים מרכזיות: ירושלים, ראשון לציון ותל אביב, לצד שתי אחוזות שקורמות עור וגידים בגבעתיים ובחולון. אחוזת פולג שבשרון היא היחידה המגישה קונספט שונה, ומציעה איכות כפרית יוצאת דופן לדיירים.
עבודות הבנייה של הקמת אחוזת גבעתיים עתידות להסתיים בשנת 2024, במיקום שזכה לכינוי הלב החדש של גוש דן – "גבעתיים סיטי". מדובר במיקום מרכזי מאוד בצומת שבין תל אביב, גבעתיים ורמת גן – בעל נגישות תחבורתית מצוינת ובקרבת מרכזי בילוי, תרבות ופנאי.
גם בתוך האחוזה מובטחת לדיירים העתידיים מתקנים באיכות גבוהה, כמו מתחם ספורט שכולל חדר כושר, בריכה מקורה ומחוממת, אולמות לחוגים, סאונה וג'קוזי. כמו כן יכלול המבנה אולם קולנוע, אולם אירועים, מסעדה ובית קפה, לובי מפואר ורחב ידיים, חדרי יצירה, פארק ציבורי מטופח ועוד.
ואילו אחוזת חולון ממוקמת בצמוד לקניון חולון, לפארק שמעון פרס ולמרכזי תרבות מובילים ובהם מדיטק, מוזיאון העיצוב, המשכן לאומנות, מוזיאון הילדים, המוזיאון לקומיקס, דיאלוג בחשכה והמרכז לאומנות דיגיטלית.

מיכאלי מסכמת: "התפיסה שלנו נשענת על ההבנה שמעבר לתחושה הביתית שנחוצה לאנשים ככל שהם מתבגרים, קיים גם צורך גדול להמשיך ולהתערות בסביבה, ליהנות מחיי תרבות עשירים, להיות חלק מהסצנה העירונית, ולהרגיש שהם במרכז העניינים. זו הסיבה שהבתים ממוקמים במיקומים כאלה".

יתרונות דיור מוגן היו ברורים מאז ומתמיד לדיירים ולכל מי שנמצא בסביבת האחוזות.
אולם, הציבור הרחב נחשף אליהם יותר ויותר רק בשנים האחרונות. נראה שדווקא מתוך הקושי בתקופת הקורונה, התבהרה ההזדמנות למגר תופעות שמהן סובלים אנשים מבוגרים כמו בדידות, ריחוק חברתי וחוסר מעש.
כל זאת בזכות חיי הקהילה העשירים שמתקיימים באופן טבעי בדיור המוגן, איכות החיים, הביטחון, הפעילויות העשירות והתחושה שיש סיבה טובה לקום בבוקר… וכך ממשיכה לפרוח עוד ועוד מגמת הביקוש לדיור המוגן.

כתבות מגזין נוספות שיעניינו אותך

דיור מוגן מומלץ: כך תדעו איך לבחור בדיור המוגן המתאים לכם ביותר

דיור מוגן הפך לאופציה אטרקטיבית ביותר עבור אוכלוסיית גיל הזהב בזכות סביבת מגורים מוגנת ובטוחה, מגוון רחב של פעילויות פנאי, תרבות וספורט, קהילה חברתית איתנה, שירותים רפואיים צמודים ואבטחה 24/7. כיום יש מגוון גדול של בתי דיור מוגן בארץ, כך שאפשרויות הבחירה רבות וההתלבטויות לא מעטות. לכן, ועל מנת לסייע לכם להגיע להחלטה הנכונה, במאמר […]

דיירי האחוזות מספרים על החיים בהן

צפו בדיירי אחוזות רובינשטיין מספרים על המעבר לאחוזות ועל החיים בהן >>

הטריקים והשטיקים במחירי דיור מוגן

עוברים לדיור מוגן? חשוב מאוד שתשימו לב לכל הסעיפים בחוזה המעבר  לאחר שהחלטתם לעבור לבית דיור מוגן, תקבלו לידיכם את הסכם הכניסה לבית. מטבע הדברים, כשמדובר במעבר לבית חדש המעניק מגוון גדול של שירותים, חוזה דיור מוגן הינו מפורט ומורכב.  ישנם הבדלים משמעותיים בין החוזים של רשתות הדיור המוגן השונות שמתבטאים בסופו של דבר במחיר […]

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם!
ניתן ליצור קשר גם בטלפון 076-599-6619


  בלחיצה על "שליחה" אני מאשר/ת כי קראתי את התקנון וכי הפרטים שמסרתי יכללו במאגר המידע של אחוזות רובינשטיין בהתאם למדיניות הפרטיות של החברה

  background Call us
  Accessibility

  FEEDBACK

  Description

  Accessibility

  Accessibility Statement

  array(0) { }