תפריט-לחצו לפתיחה
 

איכות חיים ברמה אחרת: אחוזת פולג – דיור מוגן בשרון

החיים באחוזת פולג מספקים את המרכיבים החשובים ביותר לאיכות חיים והעצמה בגיל השלישי: ספורט בלי הפסקה, מפגשים ואירועים חברתיים מגוונים ופעילות התנדבותית למען האחר

מאת קרן נוי, מנהלת מועדון הספורט באחוזת פולג

דיור מוגן בשרון אחוזת פולג - ספורט, מפגשים ואירועים תרבותיים

בעידן הנוכחי, אנשים מבוגרים רבים מעדיפים לנצל את שעות הפנאי שלהם לפעילויות סבילות כגון צפייה מרובה בטלוויזיה, גלישה באינטרנט, משחקי מחשב והאזנה למוסיקה. זאת, בעוד שעשרות שנות מחקר שבות ומאשרות כי איכות חיים ובריאות הם תוצר של המרכיבים הבאים: מצב גופני, קשרים חברתיים ותעסוקה – המעניקים לאדם תחושה של מימוש ומשמעות.

אחוזת פולג היא פנינה כפרית של דיור מוגן בשרון, השוכנת בין נופי השרון המוריקים – בצמוד לקיבוץ תל-יצחק ולשמורת הטבע פולג.
באחוזה המטופחת והפורחת מתגוררים הדיירים בבתים צמודי-קרקע עם גינה או בדירות יוקרה המשקיפות לנוף הכפרי.

החיים באחוזץ פולג מכילים את המרכיבים החשובים לאיכות חיים, ומאפשרים לכל דיירי האחוזה להיות פעילים גופנית, לקחת חלק במפגשים חברתיים – ולהיות שותפים בהובלת תהליכים ובתרומה לקהילה. ובכך – להמשיך להיות חיוניים גם בגיל השלישי.

פעילות גופנית
לגוף ולנפש

אימון גופני משפר את הבריאות, ויכול להאריך את תוחלת החיים תוך כדי שמירה על איכותם. בבדיקה שנערכה בינואר 2016 נמצא כי מעל 72 אחוזים מדיירי אחוזת פולג בוחרים לעסוק בפעילות גופנית במסגרת החוגים הרבים המתקיימים במועדון הספורט של האחוזה: צעידה, שחייה, התעמלות במים, פלדנקרייז, מחשבת גוף, פילאטיס, דראמס אלייב, טיפוח יציבה ושיווי משקל, טאי צ’י, יוגה, חדר כושר ועוד. גם בעלי מוגבלויות  זוכים לאפשרויות מגוונות הכוללות שיעורים שונים המתקיימים בישיבה על כיסאות, ברמות קושי שונות.
תרומת הפעילות לבריאות מגוונת: מניעת מחלות שונות כגון בעיות לב, סוכרת, הפחתת מועקות ולחצים, שיפור ושימור יכולות ותפקודיים יומיומיים, שיפור מצב הרוח, שיווי המשקל, הזיכרון, הריכוז, הלמידה, הקואורדינציה ועוד.
פעילויות ספורטיביות רבות תורמות גם מבחינה חברתית: השתתפות בשיעורי התעמלות ושיעורי ריקוד יוצרת מפגשים חברתיים, פותחת הזדמנויות להיכרויות חדשות וקשרים חברתיים נוספים – ובכך מונעת בדידות. בנוסף, כאשר הפעילות הגופנית כוללת השתתפות בחוגי ספורט קבועים, היא מסייעת בהבניית סדר יום ומונעת שעמום.

פעילות ספורטיבית וחברתית בבית אבות בשרון

פעילות חברתית
נפגשים, משחקים, רוקדים וחוגגים

חיי הקהילה באחוזת פולג מלאים וגדושים. כך למשל, נהנים הדיירים ממשחקי שולחן משותפים, חגיגות ימי הולדת, מפגשים של “שכונה מארחת שכונה” – להעמקת ההיכרות והקשרים, מסיבות ריקודים סוערות, אירועי חגים מושקעים, מפגשי שיח בנושאים שונים ומגוונים ומפגשי “סיעור מוחות”  משותפים של צוות העובדים והדיירים.
בכל סוף שבוע מתקיים באחוזה “עונג שבת” – מפגש חברתי הנותן במה לכל דייר המעוניין לשתף בתחום עיסוקו. “המפגש נפתח עם כיבוד, אותו מכינים ומביאים הדיירים”, מספרת הדיירת תורה דראל, האחראית על מפגשי “עונג שבת”. “לאחר מכן אנחנו שרים בליווי נגינת גיטרה של הדיירת דבורה ארז. בהמשך, אחד הדיירים מעשיר את המאזינים בהרצאה על תחום שבו הוא עסק או מבין – פסיכולוגיה, ספרים, אקטואליה, היסטוריה ועוד. בתום ההרצאה, המשתתפים מביעים דעות וחולקים חוויות. אני רואה בעונג שבת חשיבות חברתית רבה. באמצעותו אני משמחת אנשים אחרים, מה שמסב לי עצמי שמחה רבה”.
עוד פעילויות חברתיות באחוזה: משחקים קבוצתיים – ובהם ברידג’, ביליארד, פטאנק וטניס שולחן – ארוחות שישי משותפות וקבלת שבת,  מפגשים על קפה ועוגה במועדון הדיירים מדי אחר הצהריים וטיולי גיבוש בחיק הטבע.
בנוסף לאלה, מתקיימים באחוזה חוגי אמנות מגוונים והרצאות מרתקות.

אירועים חגים והרצאות

פעילות התנדבותית
מסייעים, מלווים ותורמים

אפשרויות ההתנדבות באחוזת פולג רבות. ניתן להתנדב לנציגות דיירים ובוועדות נוספות הפועלות באחוזה (תזונה, בריאות, תרבות וכו’). להדריך חוגי העשרה כגון לימוד יידיש וחוג “ארון הספרים היהודי”, לכתוב ולערוך בעלון הדיירים “פניני פולג”.
כמו כן, קיימת מסגרת התנדבותית של “דיירים למען דיירים”, הכוללת ביקור בבתי חולים, ליווי לבדיקות, ליווי לאירועים חברתיים, עזרה בהתאקלמות של דייר חדש, הבאת אוכל לדייר חולה ועוד ועוד.
ההתנדבות והסיוע מעניקים משמעות רבה לדיירים העוסקים בכך. “כשעברנו לאחוזת פולג יכולנו לבחור למלא את היום באחוזה בחוגים והרצאות מבוקר עד ערב, אבל הרגשתי שאני צריכה עוד משהו”, אומרת מירל’ה חסיד, המתנדבת בקהילה ובעריכת עיתון האחוזה. “לכן אני מתנדבת, וכשאני רואה שהעזרה מניבה פירות – הדבר מעניק לי תחושת שמחה וסיפוק גדולים!”.

החיים באחוזת פולג
מימוש, הנאה ועצמאות

מרבית האנשים המגיעים לדיור מוגן הם בעלי יכולות וכישורים אותם צברו במהלך השנים בתחומים שונים. החיים באחוזת פולג, בית אבות בשרון, מאפשרים לכל דייר להמשיך לשמור על עצמאותו ופרטיותו בביתו מצד אחד, ומהצד האחר – פותחים בפניו אפשרויות תעסוקה והתנדבות, וכן פעילויות פנאי – תרבות, ספורט והעשרה – רבות ומגוונות.
כל דייר יכול ללמד או ללמוד, לתרום או להיתרם, להוביל, לקחת אחריות, לתמוך ולסייע. תהליך הנתינה והקבלה מספקים לדיירים תחושה עצומה של מימוש – ומשמעות.

יצירת קשר

 • האחוזות*
  0
 • שם מלא*full name
  1
 • טלפון*full name
  2
 • אימייל*full name
  3
 • הערות*something more
  4
 • תקנון*you like
  קראתי את
  5
 • 6
 • 7