התקשרו: 3616*

 
תפריט-לחצו לפתיחה
 

איפה סבתא? באחוזת ראשונים!

“דִּּיּור מּוגָן. מָה זֶה בִּכְלָל?
טִירָה עִם שֹומְרִים? חֹומָה ומִגְדָּל?
סְפִינָה בְּלֵב יָם? חֲלָלִית בֶחָלָל?
הָ אֱ מֶ ת? הָייתִי מַמָש מְבֻלְבָּל”

דיירי אחוזת ראשונים קיבלו השנה מתנה יוצאת דופן לחג הפסח: ספר ילדים חדש שנכתב בהשראת בית הדיור המוגן | “זה ספר מקסים שממש מתאר את החיים שלנו! כל כך התלהבתי, שהתקשרתי מיד לבת שלי והקראתי לה אותו בטלפון”, אומרת הדיירת אביבה פורת.

“איפה סבתא?” הוא ספר מחורז ומשעשע שנכתב בהשראת אחוזת ראשונים, שאף השתתפה בהפקתו. הספר עוסק במעבר לבית דיור מוגן, כפי שהוא נתפש על ידי ילד שסבתו עברה לאחוזה.

הספר מתאר את מסעו של עומר, המנסה להבין לאן בדיוק סבתו אסתר עברה ומה זה, למעשה, דיור מוגן. בחיפוש אחר סבתא, והבית החדש שלה, עומר מגיע לאחוזת ראשונים. בזמן שהוא מנסה למצוא את סבתו, הוא נתקל בדיירים העסוקים בפעילויות מהנות, ומתרשם מדרך החיים באחוזה.

הספר חולק לדיירי האחוזה כמתנה לחג הפסח והתקבל בהתלהבות רבה. הדיירים קראו בהתרגשות בספר, המתאר למעשה את חייהם באחוזה. “זה ספר מקסים – האיורים והמילים והחרוזים – הכול!”, אומרת הדיירת אביבה פורת. “מתנה כל כך יפה ומרעננת לליל הסדר. הספר מתאר ממש את החיים שלנו. כל כך התלהבתי, שהתקשרתי מיד לבת שלי וקראתי לה אותו. הנכדים שלי כבר גדולים, אבל יש לי גם נינים ואקרא להם את הספר בליל הסדר. עכשיו לכולם יהיה עוד יותר חשק לבוא אליי לאחוזה!”.

“אחד הערכים המרכזיים המנחים אותנו בביתנו הוא חיזוק וטיפוח הקשר הבין-דורי, בכל דרך אפשרית”, אומר עודד מור, מנכ”ל אחוזת ראשונים. “החלטנו להפיק את הספר מתוך רצון להדק את הקשר בין הדיירים, נכדיהם והאחוזה. אין דבר שמשמח אותנו יותר מללוות דיירים בשמחות ובצמתים המרכזיים של משפחותיהם; לראות נכד שגדל ומתגייס, משפחות אשר חוגגות אתנו ימי הולדת ואירועים מרגשים אחרים, וכמובן – חגים ואירועים רבים בבית אשר משלבים את המשפחות, את בני הדור הצעיר ואת השמחה אשר הם מביאים איתם”.

את הספר כתב אלעד וינגרד, סופר ילדים אשר עובד עם רשת אחוזות רובינשטיין במשך תשע שנים כמנהל תוכן. לאור שיתוף הפעולה ההדוק עם אחוזת ראשונים, אלעד כתב ספר ילדים אשר מתרחש בין כתליה.

לאחר כתיבת הטקסט, ולקראת איורו, נוצר שיתוף פעולה עם מכללת מנשר לאמנות; סטודנטים בקורס לאיור ספרים בשנה ג’, שמעבירה המאיירת יאנה בוקלר, איירו את הטקסט במשך סמסטר שלם, כעבודה מסכמת. הסטודנטים ביקרו באחוזת ראשונים, שמעו על המקום, חזו בפעילויות, התרשמו ולאחר מכן איירו את הספר, כל אחד לפי סגנונו ודמיונו.

“זו קבוצת סטודנטים קטנה אבל מאוד מגוונת”, אומרת בוקלר. “כל אחד מהסטודנטים נתן פרשנות שונה לטקסט. מבחינתי, כמורה ומאיירת, זה היה נפלא לראות את מגוון העבודות האלה”. בסופו של התהליך, ולאחר התלבטות לא קלה, זכה במקום הראשון דור בשרי.

בשרי: “בביקור באחוזת ראשונים התרשמתי מהאווירה החיובית, מהאנרגיות ומקבלת פנים המקסימה של הדיירים. קבעתי מספר ערכים ששימשו לי עוגן מבחינת העבודה: עצמאות, דינמיות, צבעוניות וחום – שבאו לידי ביטוי מבחינה סגנונית בשימוש בקווי מתאר זורמים, קומפוזיציות פתוחות ופלטת צבעים ‘ישראלית’. בהמשך העבודה על הספר זכיתי לתמיכה מיאנה בוקלר, שתמיד הייתה זמינה, התעניינה וידעה לתקן כשצריך. אני מקווה שהקוראים ייהנו מהספר כמו שאני נהניתי מיצירתו”.

יצירת קשר

 • האחוזות*
  0
 • שם מלא*full name
  1
 • טלפון*full name
  2
 • אימייל*full name
  3
 • הערות*something more
  4
 • תקנון*you like
  קראתי את
  5
 • 6
 • 7
 • Email*a valid email address
  8