התקשרו: 3616*

 
תפריט-לחצו לפתיחה
 

בר מצווה בגיל 84

71 שנים אחרי המועד המקורי: אריה שדה, דייר אחוזת בית הכרם, עלה לתורה בטקס חגיגי ומרגש במיוחד.

טקס עליית תורה

הטקס אורגן על ידי משפחתו של שדה וצוות האחוזה, ששמרו על דבר קיומו בסוד. רק בבוקר האירוע רעייתו ובנותיו של שדה, בן ה-84, סיפרו לו על עלייתו לתורה.

הטקס היה מרגש ביותר: חבריו של שדה, רבים מהם גמלאי צה”ל וניצולי שואה, ליוו אותו לבית הכנסת בשכונת אחוזה לצלילי מוזיקה חסידית. הטקס והעלייה לתורה, שנערכו בניצוחו של שמעון גנץ מהקרן למורשת הכותל ובהשתתפות דיירי אחוזת בית הכרם, לוו בשירה, בריקודים ובזריקת הסוכריות המסורתית.

טקס עליית תורה

“אני שמח מאוד שניתנה לי האפשרות להודות לשינלדר, שהיה למעשה צדיק יחיד”, אמ שדה הנרגש. “הוא הקים את מחנה ברילניץ, ומכספו הביא אליו את כל היהודים. אוסקר נקבר פה בארץ, וביום הקבורה הגיעו אנשים מכל קצוות העולם. גם בתי הגדולה, רונית, השתתפה בלוויה”.

“לאחר 71 שנה, אני נרגשת להיות איתך בבר המצווה”, אמרה בטקס נכדתו של שדה, לירי בת העשר. “רציתי לאחל לך שתמיד תהיה בריא ונינוח, ושתמשיך להיות הסבא הכי טוב בעולם”.
 
טקס עליית תורה

אריה שדה – ששמו המקורי לייב ביטרספלד – הוכנס לגטו קרקוב בפולין שלושה ימים לפני בר המצווה שלו. אמו היתה חולה מאוד, ולאחר מותה נשלח אריה לבית היתומים היהודי בקרקוב. הוא נמלט ממנו לאחר שנודע לו על האקציה שהנאצים תכננו לבצע בקרב הילדים.

לאחר הבריחה חי אצל אשה יהודיה בגטו קרקוב ומשם נשלח למחנה פלשוב. זמן קצר לפני חיסול מחנה זה צורף אריה לרשימת שינדלר, ועבר למחנה העבודה של שינדלר בברינליץ. הוא חי שם עד לשחרור.

שדה עלה לארץ בשנת 1946, הצטרף לפלי”ם ולאחר מכן לחיל הים. בשנת 1954 נישא לרעיה. לאחר 15 שנות שירות בצה”ל השתחרר מסיבות בריאותיות ועבד במוזיאון תל אביב לאמנות עד פרישתו לגמלאות בשנת 1984. במשך שנים רבות שמרו אריה ורעיה על קשר עם שינלדר, שהגיע לביקורים אצל משפחות הניצולים בישראל, ואף זכו לארחו בביתם.

“במשך שנים רבות אבא לא סיפר שלא עשה בר מצווה”, סיפרה בתו דיתי. “רק באשפוז האחרון שלו הוא אמר לי: ‘לא חגגתי בר מצווה, אז אולי אני לא יהודי’. הבטחתי לו שנזכה לחגוג והוספתי: ‘כמו השם שלך אריה, כך תמיד נלחמת כאריה'”.

אשר אוד, פעיל למען ניצולי השואה המתגורר באחוזת בית הכרם, בית דיור מוגן בירושלים,  תיאר את בר המצווה של שדה כ”חגיגת ניצחון על אלה שרצו להרוג אותנו ואת הנפש היהודית שלנו”.

יצירת קשר

 • האחוזות*
  0
 • שם מלא*full name
  1
 • טלפון*full name
  2
 • אימייל*full name
  3
 • הערות*something more
  4
 • תקנון*you like
  קראתי את
  5
 • 6
 • 7
 • Email*a valid email address
  8