התקשרו: 3616*

 
תפריט-לחצו לפתיחה
 

בר מצווה באחוזת ראשונים

באחוזת ראשונים חגגו 13 שנות פעילות בסדרת אירועים מרגשים שנערכו במחווה לדיירים 

סדרת האירועים המיוחדים נפתחה בבוקרו של יום שני 7.9, אז זכו ארבעה דיירים בחוויה מרגשת ובלתי נשכחת. ישראל גרנטשטיין, סמי הרשקוביץ, אברהם ויס ועמוס בן-רון, שלא זכו לעלות לתורה בשל מלחמת העולם השנייה, קיימו את טקס העלייה לתורה המסורתי בבית הכנסת, כולל קריאת הדרשה, הפטרה ואפילו מטר סוכריות שנזרק לעברם על ידי הקהל הנרגש. ישראל גרנטשטיין, שזכה לעלות לתורה באיחור של 67 שנה, מספר: “היינו משפחה מסורתית, אבל בשנת 1943, כאשר הייתי בן 13, כבר שלחו את רוב חברינו ומשפחתנו לטרבלינקה. עבדתי עם אבי בבית חרושת לזכוכית בפולין, ועל בר מצווה לא היה מה לדבר. אני מאוד שמח שזכיתי לעלות לתורה למרות הכל”. לצפייה בסרטון וידאו של אירוע בר המצווה, לחצו כאן

איך התנהלו ההכנות לבר-המצווה באחוזת ראשונים?עולים לתורה, דיור מוגן ראשונים “מנהלת התרבות של האחוזה ויוזמת הרעיון, טלי שקרצי, העמידה לרשותנו חזן, והוא לימד אותנו את הפסוקים של פרשת השבוע של התאריך בו חגגנו את יום ההולדת של האחוזה. בגלל שעלינו באמצע השבוע לא הייתה הפטרה, והלימודים לא היו קשים. החזן מאוד התרגש ללמד אותנו ואנחנו שמחנו על ההזדמנות”.

איך הרגשת בבית הכנסת? “היה נורא מרגש. בשבילי זו הייתה סגירת מעגל ואני חושב שזה היה רעיון ממש נהדר. אני אמנם לא אדם דתי, ויש לי חשבון עם בורא עולם, אבל לקיים את המסורת מבית אבא היה כבוד ושמחה. כל הקהל, דיירים ומשפחות, התרגשו מאוד ואפילו זרקו עלינו סוכריות. מנהל האחוזה צבי הנדלר אמר שכשהוא עצמו עלה לתורה הוא לא התרגש כל כך כמו אצלנו”.

ישראל מספר שהתרגש במיוחד מכך שאחד מנכדיו הבוגרים נכח בקהל בעת הטקס. “אני הייתי בעלייה לתורה שלו, והוא היה בשלי”, הוא מספר בחיוך ומוסיף: “בשביל אירועים מרגשים כאלה שווה לחיות באחוזה”.

לאחר ההתרגשות והשמחה שחוו בבית הכנסת, ביקשו דיירים נוספים שלא עלו לתורה לקחת חלק ביוזמה.נשות האחוזה לקחו גם הן חלק בפרויקט מיוחד לרגל חגיגות ה-13: בחודשים האחרונים יצרה כל דיירת ריבוע סרוג שעיצבה לפי סגנונה, ולכבוד אירועי בר-המצווה שזרו יחד את כל הריבועים לידי שמיכת טלאים מרהיבה.השמיכה היא מחווה לשמיכות הילדות מבית אימא. “השמיכה באה להזכיר שהחיים שלנו עשויים מטלאים ומשבצות – כל אדם שאנו פוגשים הוא חלק מחיינו, שזור בהם, ויחד כולנו יוצרים סיפור חיים מרהיב ונפלא”, מספרת דבי ביטון, אחראית האמנויות שליוותה את התהליך. השמיכה הושקה בערב בר המצווה ומפארת את חלל הכניסה לאחוזה.

בערב שלאחר מכן צפו דיירי בית הדיור המוגן במופע “אנו מכריזים בזאת”, בהשתתפות השחקנית והזמרת רמה מסינגר, המציגבר מצווה באחוזת ראשונים את האירועים החשובים בתולדות מדינת ישראל בשילוב מיטב הזמר הישראלי. המופע הוצג כהוקרה לדיירי האחוזה שהיו בין מקימי המדינה.

ובמוקד האירועים: חגיגת בר-מצווה שנערכה באחוזה כמיטב המסורת. בקבלת הפנים של האירוע פגשו האורחים “פסלים חיים” בהשראת דמויות מהתנ”ך, הצטלמו עימם ואף קיבלו את התמונות המודפסות על מגנט בסוף האירוע. נוסף לכך קיבלו האורחים כרטיסי ברכה שעוצבו בצורת שיקים, עליהם כתבו את ברכותיהם לאחוזה ושילשלו לתיבה שהוצבה בכניסה לאולם.

החלק האמנותי של הערב, שהנחתה השחקנית הדר גלרון, כלל מערכונים שהומחזו על ידי הדיירים, מופעי ריקוד של הדיירים ושל העובדיחגיגות בר המצווה, דיור מוגן ראשוניםם, ושירי מקורות שבוצעו על ידי מקהלה המורכבת מגברים בלבד. לאחר מכן הוקרן קליפ שהציג את טקס העלייה לתורה שקיימו דיירי האחוזה, ואחד מחתני בר-המצווה אף נשא ברכה מרגשת. נוסף לכך חולקו מגיני הוקרה מיוחדים לדיירי האחוזה הוותיקים, המתגוררים בה מאז הקמתה.בסיום החלק האמנותי יצאו האורחים לחצר האחוזה, שם נהנו מהופעה של הזמרים מיקי ויורם זהבי, ואחריה חגגו במסיבת ריקודים שמחה במיוחד.

 

יצירת קשר

 • האחוזות*
  0
 • שם מלא*full name
  1
 • טלפון*full name
  2
 • אימייל*full name
  3
 • הערות*something more
  4
 • תקנון*you like
  קראתי את
  5
 • 6
 • 7
 • Email*a valid email address
  8