התקשרו: 3616*

 
תפריט-לחצו לפתיחה
 

“הרווחתי עוד סבתא”!

הרצליה כרמי, דיירת אחוזת ראשונים בת 83, ושרון עלם, תלמידת תיכון מקיף י’ בראשון לציון, בת 16, הן שתי חברות טובות שנהנות להיפגש על כוס קפה, לדבר על החיים, על המשפחה, על העבר ועל העתיד.

החברוּת המיוחדת הזאת, שחוצה את פער הגילים הגדול, נוצרה בעקבות פרויקט “מחויבות אישית” – פרויקט התנדבות ארצי של בני נוער בכיתות י’. במסגרת הפרויקט נשלחים בני הנוער לפעולות התנדבות בארגונים ומוסדות שונים – לפי בחירתם.

יש המתנדבים במכבי אש, במד”א, בתנועות הנוער השונות, בקרב אוכלוסיות מוגבלות ועוד. ויש המבקשים, למרבה השמחה, להתנדב בקרב בני הגיל השלישי – באחוזת ראשונים.

את הפרויקט מרכזת, מטעם האחוזה, שלי בורנשטיין, עובדת סוציאלית קהילתית אשר פועלת להעמקת הקשרים ושיתופי הפעולה בין דיירי האחוזה לקהילות שונות מחוצה לה.

להלן ראיון קצר עם הרצליה כרמי ושרון עלם, שערכה בורנשטיין, המציג את חשיבות הפרויקט.

הרצליה, מה הביא אותך להירשם לפרויקט?
הרצליה: “שמעתי על פרויקט ‘מחויבות אישית’ דרך הנכדים שלי. כולם התנדבו במסגרות שונות והפרויקט מאד תרם להם – לחיים ובכלל. אני חושבת שמדובר בהזדמנות חשובה ומשמעותית גם לדיירים וגם לתלמידים. אני נרשמתי לפרויקט כי רציתי ללמוד לגלוש באינטרנט, ולרכוש יותר ידע”.

שרון, מדוע בחרת להתנדב באחוזת ראשונים?
שרון: “נרשמתי להתנדבות באחוזה בגלל החברות שלי – שבחרו להתנדב עם אוכלוסייה מבוגרת. בכלל לא הייתי בטוחה שאסתדר. פחדתי שיהיה לי  משעמם ושלא יהיה לנו על מה לדבר”.

ספרו על המפגש הראשון ביניכן?
הרצליה: “את שרון פגשתי  בדירתי. שוחחנו קצת על הבית, על המשפחה, על עצמי ועל התחביבים שלי. שרון שאלה שאלות רבות, ומיד הבנתי שעומדת לפני בחורה מאוד סקרנית. הרגשתי נוח להיפתח בפניה ולשתף אותה בחיי. מאוד רציתי שיהיה לה נוח ונעים במחיצתי”.

שרון: “כבר במפגש הראשון כל החששות שלי נעלמו. פגשתי אישה מאוד מעניינת, שעברה הרבה בחיים. הרצליה התעניינה בי ובחיי האישים, והרגשתי מאוד נעים. אני חושבת שכבר מן ההתחלה הרגשנו כמו חברות, למרות פער הגילים”.

חברות טובות

לשאלון א’-ת’ עם הרצליה כרמי לחצו כאן

מה עשיתם במפגשים?
הרצליה: “היינו נפגשות אצלי בדירה, שותות כוס קפה ומשוחחות על אירועי השבוע. אהבתי לשמוע את שרון מספרת על בית הספר. אחרי חצי שעה בערך היינו יורדות לספרייה של האחוזה, שם היינו יושבות מול המחשב ושרון הייתה מלמדת אותי. היה לנו קשר של מורה ותלמידה – אבל הפוך… לאורך המפגשים הבנתי משרון שחסר לה, כמו לרבים מילדי מדינת ישראל, ידע בסיסי בהיסטוריה של המדינה. הרגשתי שאני חייבת ללמד אותה קצת על החיים שהיו לפני קום המדינה. מכיוון שהשתתפתי בפעולות במסגרת הפלמ”ח והפלי”ם, יש לי סיפורים רבים על קורות המדינה בימיה הראשונים ועל פעילות המחתרות וההעפלה. לאט לאט הפכתי להיות גם המורה שלה ועזרתי לה בשיעורי הבית. המפגשים מילאו אותי תחושה של משמעות – שאני יכולה להעניק לה בחזרה”.

שרון: “ההורים שלי צעירים ובעצמם לא יודעים הרבה על איך היו החיים בארץ ישראל לפני קום המדינה. הרצליה סיפרה לי סיפורים רבים וממנה למדתי – ממקור ראשון – על נושאים וסיפורים שאי אפשר למצוא בספרי ההיסטוריה. המפגשים עם הרצליה הפכו לחשובים עבורי. היא תמיד נתנה לי תחושה שהיא שמחה לראות אותי והתעניינה בי ובמשפחתי. אני אוהבת אותה וכיף לי במחיצתה. קל לי להיפתח ולדבר איתה על כל נושא. אני ממש כמו נכדה בשבילה והיא כמו סבתא עבורי. אני מתייעצת איתה כל הזמן. היא נותנת עצות טובות”.

ספרו לי על רגע מיוחד שהיה ביניכן?
הרצליה: “לקראת סוף השנה נעצבתי, כי ידעתי שהסתיים הפרויקט ואני ושרון עומדות בפני פרידה. להפתעתי – שרון כלל לא חשבה לסיים את הקשר שלנו, וקבענו להמשיך עם המפגשים גם בזמן החופש הגדול. זה לא היה כל כך פשוט כי שרון עבדה במסעדה ובבנק. אבל עדיין היא מצאה זמן להיפגש איתי. היום שרון כבר בכיתה י”א ואנחנו נפגשות בקביעות”.
שרון: “אחד הרגעים הזכורים הוא כשפתחתי להרצליה דף בפייסבוק! היא מאוד שמחה לראות את התמונות של הנכדים במחשב ולדבר איתם בצ’אט”.

שרון, מה אמרו החברות שלך ששמעו שאת ממשיכה להיפגש עם הרצליה ?
שרון: “החברות שלי יודעות על הקשר המיוחד בינינו , הן חושבות שזה מאד חמוד “שהרווחתי עוד סבתא”.


הרצליה, מה את מאחלת לשרון ?
הרצליה: “חשוב לי שהיא תהיה בריאה, שתצליח ושתעשה חיל בלימודיה. היא נערה חרוצה וסקרנית.  אני מאד שמחה שהיא מקבלת ציונים טובים.

שרון, מה את ממליצה לתלמידים הבאים שיבואו להתנדב באחוזה?
שרון: “
אני חושבת שמאוד כדאי לבוא ולהתנדב באחוזת ראשונים. זה שונה, חשוב ומיוחד”.

הרצליה מה את היית ממליצה לדיירים באחוזה שנרשמים לפרויקט?
הרצליה: “
לקבל את התלמידים ברצון ובאהבה. להיות פתוחים, בלי דעות קדומות, על בני הנוער. אפשר ליצור קשר משמעותי לשני הצדדים שבו כל אחד יכול לעזור ולסייע לשני. שרון הוסיפה לי הרבה ביטחון וידע מבחינת המחשב. כולם במשפחה שלי מכירים אותה ומקבלים אותה כחלק מהמשפחה. זה נפלא!!!”

יצירת קשר

 • האחוזות*
  0
 • שם מלא*full name
  1
 • טלפון*full name
  2
 • אימייל*full name
  3
 • הערות*something more
  4
 • תקנון*you like
  קראתי את
  5
 • 6
 • 7
 • Email*a valid email address
  8