התקשרו: 3616*

 
תפריט-לחצו לפתיחה
 

חפץ, לב

מאת תמר אלמקייס, מסר 1

“גלגולו של חפץ”, תערוכת פריטים ומיצגים היסטוריים נדירים השייכים לדיירי אחוזת בית הכרם, מוצגת בימים אלה באחוזה.

באחוזת בית הכרם מתגוררים יחדיו אנשים ממקומות שונים, מעדות שונות ובגילאים שונים – מה שמגוון את התקופות שמהן מגיעים הפריטים יקרי הערך שבתערוכה.

את התערוכה הגתה ואוצרת לימור דסקל, מנהלת התרבות של אחוזת בית הכרם.

תערוכת פריטים נדירים של דיירי אחוזת בית הכרם

תיק בן 200 שנה

תערוכת פריטים נדירים של דיירי אחוזת בית הכרם

מימיה ממלחמת העולם הראשונה

אחת התקופות הבולטות והמרתקות שמהן הגיעו החפצים לתערוכה היא קום המדינה: החל מהרדיו שבו האזינה משפחתם של דרורי אורי וורדה להכרזת המדינה, דרך המצלמה שתיעדה את מצעד העצמאות הראשון, תלושי המזון בתקופת הצנע, הגיליון החגיגי של “במחנה” אחרי הניצחון במלחמת ששת הימים ועד לספר המתכונים “איך לבשל בארץ-ישראל”.

תערוכת פריטים נדירים של דיירי אחוזת בית הכרם

רדיו שהגיע מגרמניה והיה שייך לחיל האוויר האמריקאי

גם פריטים רבים מתקופת מלחמת העולם הראשונה והשנייה מוצגים בתערוכה: סכו”ם כסף עם חריטה שהקדיש סבה של יפה קמר ליום הולדתה – שהיווה למעשה אות חיים אחרון ממנו לפני שניספה במחנות המוות; הצעיף הרקום שקיבל שמואל פדווה מאישה יהודיה חובבת אומנות, שביקשה ממנו שאם לא תשוב – ימסור אותו לאישה אחרת שאומנות היא אהבתה; 2 מדליות שהדייר יצחק זמל קיבל על שירותו בצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה, וכן עיטור עוז ללוחמי 1948.

הדיירים שחפציהם מוצגים בתערוכה שמחים לספר את סיפוריהם האישיים ולערוך למבקרים סיור ייחודי משלהם, תוך סיפורו המרתק של כל חפץ ומשמעותו הגדולה למשפחה.

אביו של הדייר אחיה שירזלי היה המוציא לאור בעיתונו של אליעזר בן יהודה, ואגר את כל העותקים שיצאו באותה התקופה. לפני מספר שנים מסר שירזלי את העותקים לספריה הלאומית לשימור, והאוגדן מוצג גם הוא בתערוכה. פריט מדהים נוסף שאותו מסר שירזלי לתצוגה הוא סידור תפילה חתום על-ידי יצחק נבון.

תערוכת פריטים נדירים של דיירי אחוזת בית הכרם

סידור משנת 1882, עם תרגום צרפתי

באחוזה מתגורר גם יצחק מושיוב, שהיה מנהל בית הספר שבו למד שירזלי, והרכיב לבדו מיקרוסקופ כשהיה בן 18 בלבד. “הילדים הגיעו אליי ב-1945, ונתבקשתי לטפל בהם”, מספר מושיוב. “הם היו העולים הראשונים שלמדו בבית הספר”. שירזלי מספר כי אחיו הכימאי עוד השתמש במיקרוסקופ שמושאייב בנה במו ידיו.

דניאל אלטשולר שומר איתו עד היום את מכנסי העור שנהג ללבוש בילדותו, ולקח אותם איתו גם לקינדרטרנספורט – משלוחי הילדים מגרמניה לאנגליה לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. “עד לפני כמה שנים עוד אפילו הצלחתי ללבוש אותם”, הוא מספר בחיוך.

תערוכת פריטים נדירים של דיירי אחוזת בית הכרם

תערוכת פריטים נדירים של דיירי אחוזת בית הכרם

חפץ מרתק נוסף מאותה התקופה הוא כיסא עם חריטות עבודת יד, בן 200 שנה, שניתן למשפחתו של נסים ברוך מהסולטן של דמשק. באותו האוסף נמצא גם תרבוש מקורי, שאותו קיבל אביו של ברוך – ממקימי שכונת אוהל משה, כשהוכשר לרבנות בתורכיה. התרבוש, שהשתמר בצורה מדהימה לאורך השנים, כבר זכה לככב בתערוכה במוזיאון ישראל. עוד ניתן למצוא בתערוכה – הודעה בכתב ידו של סר חיים משה מונטיפיורי, שחיפש מומחים להרצת מפעל אריגה שהקים בארץ ישראל, ובעקבותיה עלו בני משפחת אתי (גונן) ומטילדה (אביגדור) לבית עלבא לארץ.

בין הפריטים העתיקים ביותר שמסרו הדיירים נמצאת מפית רקומה מאנגליה של המאה ה-18 שעברה בירושה, וכן מכתש בן 150 שנה מנחושת טהורה, שעובר זה דורות במשפחתה של רבקה אוזן.

יצירת קשר

 • האחוזות*
  0
 • שם מלא*full name
  1
 • טלפון*full name
  2
 • אימייל*full name
  3
 • הערות*something more
  4
 • תקנון*you like
  קראתי את
  5
 • 6
 • 7
 • Email*a valid email address
  8