התקשרו: 3616*

 
תפריט-לחצו לפתיחה
 

כור מחצבתם

לימודים גבוהים באחוזת רובינשטיין: שני פרופסורים דיירים הרצו בעד ונגד הקמת כור גרעיני להפקת חשמל בישראל, ודייר שלישי סיכם. קראו והשכילו!

פרופ’ הלל שובל ופרופ’ יצחק מרכוס, שני דיירי אחוזת בית הכרם, הרצו לדיירי האחוזה בעד ונגד הקמת כור גרעיני להפקת כח חשמלי בישראל. בעקבות ההרצאה המרתקת והדיון שנוצר בעקבותיה כתב הדייר יעקב ערמון את סיכום הדברים

מאת יעקב ערמון, דייר אחוזת בית הכרם

אמש חויתי אחד מאירועי התרבות המרתקים ביותר להם זכיתי בארבע וחצי השנים בהן אנו גרים באחוזה. הנושא: בעד ונגד כור גרעני להפקת כח חשמלי בישראל. השתתפו בו שני דיירים מומחים בתחום – פרופ’ הלל שובל אשר יזם את האירוע ופרופ’ יצחק מרכוס.
לימודים גבוהים באחוזת רובינשטיין
הרגשתי היתה טובה כבר מההתחלה, כאשר אחד הדיירים הציג את קורות החיים המקצועיים של שני הפרופסורים. בין השאר, אחד מהם פרסם 8 ספרים ו-300 מאמרים בכתבי עת מדעיים, והאחר פרסם 10 ספרים ו-250 מאמרים.

כמה דיירים כאלה אתם מכירים? והם חיים בתוכנו! שניהם עמדו בראש פקולטות באוניברסיטה העברית, שניהם כיהנו בועדות ממשלתיות כגון הוועדה הארצית לתכנון ולבניה, והוועדה הממשלתית להערכת סיכונים הנובעים ממתקנים גרעיניים, בה כיהנו שניהם. שניהם כיהנו גם בוועדות בין-לאומיות באותם התחומים.

לאחר הקדמה קצרה מאת פרופ’ הלל שובל, נתן לנו פרופ’ מרכוס שיעור מקוצר מלווה במצגת, על מהותו של כור כח גרעיני. השיעור היה מלא במושגים מדעיים על ביקוע, על אלקטרונים ופרוטונים, על אורניום ופלוטוניום, ועוד הרבה מושגים אשר קצרה היריעה מלתאר כאן. ניתן היה לראות חוסר נוחות מסוימת אצל חלק מהנוכחים, אשר השכלתם בתחום מדעי החברה והרוח, ולעומתם הדיירים בעלי השכלה בתחום מדעי הטבע אשר נהנו יותר מן השיעור המקוצר.

קשה היה לקבוע על פי רוח הדברים האם פרופ’ מרכוס בעד או נגד כור כח גרעיני בישראל, וזו אולי אחת הסגולות היפות שלו. מרכוס הציג את הנושא בצורה אובייקטיבית. מצד אחד את היתרונות הכלכליים של הפקת אנרגיה חשמלית מביקוע גרעיני; ומצד שני לא הסתיר את הסכנות הבטיחותיות של הכור  – ההשפעה של תאונה בכור על האוכלוסיה ועל הסביב – ואת הדרכים לצמצם את הסכנות הללו למינימום ואף לאפס בעתיד הרחוק. פרופ’ מרכוס השאיר בעצם לנוכחים באולם את ההחלטה האם לקחת סיכונים, או לא.

בשלב הבא הציג פרופסור הלל שובל את עמדתו, וגם הוא נעזר במצגת. המצגת כתובה באנגלית, משום שהיא משמשת אותו בדיונים בוועדה הבין-לאומית לאנרגיה גרעינית. שובל הראה לנוכחים כי אמצעי הבטיחות של הכורים הגרעיניים הנמצאים בשימוש כיום אינם מספיקים, והזכיר לכולנו שני אסונות אשר כבר התרחשו, האחד בצ’רנוביל והשני בפוקושימה. בשניהם היו הרוגים, בשניהם נחשפו אלפי אנשים לקרינה אשר גרמה למחלות סרטן, ובשניהם פונו שטחים עצומים מתושביהם לצמיתות. כאן כן היתה ברורה עמדתו של פרופ’ שובל. הוא מתנגד להקמת כור כח גרעיני בישראל.

לקראת סיום המפגש ניתנה אפשרות לשאלות מהקהל. אחד השואלים אף דיבר על תוכנית חלופית לתעלת הימים אשר הוא עובד עליה בימים אלה.

כתגובה על השאלות הכריז פרופ’ שובל כי מן הראוי  שייערך דיון ציבורי בישראל על הנושא. פרופ’ מרכוס הביע דעה כי השכלתו של הציבור הישראלי לא מתאימה להשתתפות בדיון כזה.

רק לאחר סיום החלק הרשמי של האירוע, התרחש הדבר אשר עורר את התרגשותי וגרם לי לכתוב שורות אלה, ואשר לדעתי הפך את הערב הזה למוצלח כל כך.

פתאום נוצרו כמה קבוצות של דיירים, מפוזרות ברחבי האולם. הדיירים עמדו ושוחחו על הנושא של הערב, והובעו דעות. הרי זה בדיוק מה שכיוון פרופ’ שובל.

הדיון הציבורי כבר החל, והראה כי פרופ’ מרכוס לא העריך נכונה את היכולת של הציבור בישראל.

יצירת קשר

 • האחוזות*
  0
 • שם מלא*full name
  1
 • טלפון*full name
  2
 • אימייל*full name
  3
 • הערות*something more
  4
 • תקנון*you like
  קראתי את
  5
 • 6
 • 7
 • Email*a valid email address
  8