התקשרו: 3616*

 
תפריט-לחצו לפתיחה
 

עמי של אביבה (ולהפך)

הם נפגשו בכיתה א’ –  ומאז לא נפרדו לרגע. אביבה ועמי לוטקר מספרים על הזוגיות המופלאה שלהם, שנמשכת כבר יותר מ-71 שנה  

בתמונת המחזור של עמי לוטקר מכיתה א’, שנת 1938, בית הספר נס ציונה בתל אביב, מוקפת אחת הילדות בעיגול. “סימנתי לאמא שלי את מי אני אוהב”, מסביר עמי. “את אביבה”.
הילד עמי ידע טוב מאוד את מי הוא מסמן. מאז כיתה א’, אז פגש לראשונה את אביבה קדישאי, לא מש ממנה עד עצם היום  הזה. “71 שנים של היכרות קרובה, 57 שנות נישואים מאושרים, שני בנים, שבעה נכדים ונין אחד”, מונה עמי בסיפוק בדירתם המטופחת באחוזת צהלה.

אביבה קדישאי ועמי לוטקר נולדו בשנת 1932 בתל אביב. אביבה נולדה במעונות העובדים ז’ בשדרות קק”ל (היום בן גוריון), ליד גן סיפור האהבה של עמי ואביבה החיות הישן של תל אביב. אביה עלה בילדותו עם משפחתו מפולין. אמה עלתה מפולין בשנת 1927. עמי התגורר עם משפחתו במרחק כמה מאות מטרים משם – בשכונת מחלול – בקצה המערבי של השדרה, כיום כיכר אתרים (“אז לא היתה טיילת, ובסערות הצריפים היו ‘צפים’). הוריו עלו לארץ מרוסיה בראשית שנות העשרים.


“תמיד ליוויתי אותה הביתה”

הם נפגשו בני שש, בבית הספר נס ציונה ברחוב גרץ, והיו חלק מחבורה מגובשת של ילדים שבילו יחד את כל זמנם. “קראו לנו עשרת כי היינו עשרה – שש בנות וארבעה בנים – שעושים הכל יחד”, משחזרת אביבה. “הולכים לגן הנביאים, לירקון, משחקים ומבלים. זאת היתה ילדות מאושרת”. הילד עמי, כאמור, זיהה מיד את הילדה האהובה עליו בכיתה ולא זז ממנה: “הייתי ילד שובב, ואהבתי אותה. אני זוכר שהייתי מטפס למרפסת דירת הקרקע של משפחת קדישאי. אבל אף פעם לא לבד: תמיד באתי עם חבר. ההורים שלה קיבלו אותי יפה. אימא של אביבה אמרה לי כבר אז שאני צריך לשמור עליה”.

אביבה: “ההורים שלי תמיד אהבו אותו מאוד. הוא חיזר אחרי כבר בתור ילד, שמר עליי מהשובבים האחרים”.

עמי: “כבר מגיל צעיר ליוויתי אותה תמיד הביתה. בערבים היא היתה צריכה לחזור עד 21:30. בשבתות היינו שטים בסירות בירקון, והייתי צריך להחזיר אותה עד 12:30 לסבא וסבתא שלה, שם התקיימה באופן קבוע ארוחת צהרים משפחתית”.


בסיום בית הספר היסודי העניקו כל חברי עשרת תמונות אישיות זה לזה, כתב עמי על התמונה שהעניק לאביבה: “לאביבה אהובתי”, אבל “אביבה הכריחה אותי למחוק את זה ועד היום נשאר שם רק ‘לאביבה'”.


בתמונות:
 למעלה:  אביבה ועמי בתמונת מחזור, כיתה א’| למטה: בני הזוג כיום, בדירתם באחוזת צהלה

בתיכון למדו השניים ב”גאולה”, שם כבר נחשבו זוג – גם אם באופן מאוד לא רשמי. “זה לא כמו היום… היינו צנועים וחסודים”, צוחקת אביבה. “אבל אפילו המורים ידעו שאנחנו יחד”. באותם ימים הצטרף עמי לאצ”ל. “השתתפתי בין השאר בכיבוש יפו. תוך כדי לחימה, חבריו ליחידה נפצעו ונהרגו לידי.  בערב הכרזת המדינה, בן 15.5, נכנסתי לנמל יפו”.
אביבה: “ההורים שלי, אנשי מפא”י, היו בהגנה, אבל זאת אף פעם לא היתה בעיה. הם קיבלו את עמי ואהבו אותו למרות שהיו כאלה שהזהירו אותם מפניו בגלל ההבדלים בהשקפות הפוליטיות”.

בגיל 18 – אחרי 12 שנים צמודות – התגייסו אביבה ועמי לצבא. עמי שירת בחיל-התותחנים (“סיימתי סרן, מפקד סוללה”) ואביבה שירתה בימים בחיל ההנדסה, בדרגת סמ”ר, ובערבים למדה בסמינר הצבאי (“המחזור הראשון”). מיד לאחר השחרור, בשנת 1952, התחתנו. ב-1954 נולד בנם הראשון עופר. אביבה שבה לבית הספר נס ציונה (לימים בית הספר גרץ), שם שימשה כמורה במשך 35 שנה. עמי למד משפט וכלכלה ועבד כרואה חשבון במשך 51 שנים. כל השנים גרו בתל אביב, ולפני כשנה וחצי עברו לאחוזת צהלה עם קבוצת חברים (“ואנחנו מרוצים מאוד שעשינו כך”).

אתם יחד כמעט מהרגע הראשון. זה גורל?אביבה ועמי בביתם, בדיור מוגן צהלה
עמי: “אני תמיד הרגשתי שאביבה היא החברה שלי. לא היתה לי אחרת ולא תהיה. מבחינתי זה קוד מוסרי שלא עוברים”.
אביבה: “אני לא יודעת אם זה גורל, ואני לא רוצה לדבר על זה בצורה כזאת. הסתדרנו מצוין כל החיים, יש לנו ילדים נהדרים, משפחה חמה, שבעה נכדים נהדרים, נין ונינה בדרך. מה אפשר לבקש יותר?”

ובכל זאת – מה הסוד לזוגיות כל כך ארוכת שנים?
עמי: “הסוד – אהובה אחת, אשה אחת. אין השוואות. הצעירים היום אומרים לי: ‘זה לא נורמאלי’, אבל מבחינתי זה הכי טוב”.
אביבה: “לתמוך אחד בשני, לכבד, לא לחפש תשובה או מילה, לדעת לוותר, להסתדר. עמי הוא בעל מאוד עוזר, תומך ומפרגן וזה יוצר – בנוסף לאהבה – גם חברות”.
עמי: “אנחנו יודעים הכול אחד על השני. מכירים כמו שאימא מכירה את הילדים שלה. אם אני עושה איזו תנועה, אביבה מיד יודעת מה זה אומר. כשכל כך הרבה שנים ביחד אי אפשר להסתיר דבר וגם לא צריך”.

והם מוסיפים: “הלוואי ונמשיך כך עוד שנים רבות בבריאות וביחד”.

יצירת קשר

 • האחוזות*
  0
 • שם מלא*full name
  1
 • טלפון*full name
  2
 • אימייל*full name
  3
 • הערות*something more
  4
 • תקנון*you like
  קראתי את
  5
 • 6
 • 7
 • Email*a valid email address
  8