פרופ’ אשר בלס באחוזת בית הכרם

“על מנת להוריד את מחירי הדירות, יש להגדיל את ההיצע. הגדלת שטחי הבנייה ושיווק 60-70 אלף דירות בשנה יפתרו את המשבר. עליית המחירים הנוכחית מצביעה על כך שהציבור אינו מאמין להצהרות האוצר על הורדת מחירי הנדל”ן”. כך אמר פרופ’ אשר בלס, הכלכלן הראשי לשעבר בבנק ישראל, שהתארח בבימת החודש של אחוזת בית הכרם בהנחיית איש התקשורת אליהוא בן און.

אשר בלס ואליהוא בן און

בדבריו התייחס בלס להתייקרות הנדל”ן בישראל. “מחירי הדירות כמעט הוכפלו בעשור האחרון. עם זאת, הריבית הריאלית ירדה מ-6% ל-1%. הירידה מאפשרת לזוגות צעירים לקחת משכנתא גדולה יותר ולהחזיר מדי חודש סכום דומה להחזר החודשי בעבר”.

בלס התייחס לשינוי שנעשה בשוק המשכנתאות: “בעבר, ברוב המקרים, המדינה העניקה משכנתאות ייעודיות לזוגות צעירים. סכומים נוספים שנתן הבנק היו קטנים ביחס לאלו שנתנה המדינה. כמעט ולא הייתה אפשרות לנהל משא ומתן. כעת, שוק המשכנתאות חופשי והתחרות בתחום זה חיובית עבור הצרכן”.

בשיחה עם דיירי האחוזה הסביר בלס כי עליית מחירי הדירות עבור זוגות צעירים נובעת בין היתר מהריבית הנמוכה ורמת החיים שעלתה. “מימון המשכנתא הוזל באופן משמעותי ולכן הצרכנים מאפשרים לעצמם לרכוש דירות במחירים יקרים יותר. בנוסף, זוגות צעירים אינם מסתפקים בדירות קטנות, בעלות גימור נמוך, כפי שהיה מקובל בעבר, אלא מעוניינים בדירות גדולות, עם איכות בניה גבוהה. הדרישות המשתנות מעלות את מחירי הדירות במהירות”.

אשר בלס

פרופ’ בלס התייחס בשיחה גם לנושא שיעור המס בישראל. “ביחס לארה״ב ואנגליה, שיעור המס בישראל הוא גבוה, במיוחד בעשירונים העליונים. רוב המחקרים הכלכליים מצביעים על כך שהפחתת שיעור המס השולי תעודד צמיחה”.
באשר למצב הכלכלי בישראל אמר בלס כי “משנת 1973 מדינת ישראל ענייה ב-40-45 אחוז מארה״ב. עלינו לשאוף להגיע ל-20 אחוזים מתחת ארה״ב, אך עליה זו תדרוש צמיחה כלכלית גבוהה”.