התקשרו: 3616*

 
תפריט-לחצו לפתיחה
 

ציפי לבני באחוזת בית הכרם

ראש האופוזיציה ויו”ר מפלגת קדימה ציפי לבני התארחה במועדון האקטואליה של דיור מוגן אחוזת בית הכרם בירושלים.

“כשאני רואה אתכם אני נזכרת בהורים שלי וחושבת גם על הילדים שלי, על התפקיד שלנו לייצר  תקווה בישראל”, כך פתחה לבני את נאומה והוסיפה: “אני לא מאמינה שהציונות מתה. אבל אני כן חושבת שצריך לצקת לה תוכן. יש הרבה תהליכים שמטרידים אותי היום ואני רוצה לתת להם תשובה”.

ציפי לבני באחוזת בית הכרם

לדברי לבני, “עבורי המשמעות של מדינה יהודית היא בית לאומי לעם היהודי. זה מתבטא בחוק השבות שצריך להיות הסעיף הראשון בחוקה, בסמלים שלנו, ירושלים הבירה והחגים. אני רוצה לשמר בפרהסיה את השבת כיום המנוחה, את האווירה שיש ביום כיפור, והתחושה שאנחנו ביחד. לא מקובל עלי שנותנים את המונופול על ההגדרה על מהי מדינה יהודית למפלגות חרדיות.


“העובדה שרבנים אומרים לחיילים שחייבים להקשיב לנו ולא למפקדים זו בעיה. אני לא רוצה שבמאבק הזה אוותר על מדינה דמוקרטית או יהודית, ערכים כאלו צריכים לחיות ביחד. אבל בפוליטיקה כל אחד שרוצה תמיכה הולך ומקצין. המפלגה שפעם הייתי חברה בה, לאומית וליברלית, מחזיקה רק את הקו הלאומי על גבול הלאומני. חברי הכנסת מסתכלים לא על הציבור אלא על המבצעים הקיצוניים.

“אנחנו צריכים לטפל גם בבעיה של החברים הצעירים שיצאו וקראו צדק חברתי. גם כאן האמת נמצאת במרכז. מדינת ישראל קמה והייתה סוציאליסטית. היו לזה גם בעיות. את כל הרכוש של המדינה החזיקה מפלגה אחת – מפא”י. מי שנהנה היו אלו שהיו קרובים לצלחת. כלל הציבור לא נהנה מנכסי המדינה. בחלוף השנים שנתניהו עלה לשלטון מצאנו ראש ממשלה עם אידיאולוגיה ימנית-כלכלית. הממשלה לא צריכה להתערב בכלכלה – הממשלה הורידה את האחריות.

ציפי לבני באחוזת בית הכרם

“בצדק חברתי צריכה להיות השתתפות דומה בנטל – לא יכול להיות שחלק ילכו לצבא וכל השאר כלום. לאט לאט הולכת ונרקמת קבוצה שהיא שלנו, בגילאים שונים, שנושאת על גבה את כל הנטל במדינת ישראל. אנשים שהלכו לצבא ולמילואים ומשלמים מסים אבל הם לבד. כל השאר נהנים. בעיני כל אזרח צריך לתרום לחברה בה הוא חי באיזשהו אופן – צבאי או בשירות לאומי חברתי.

“צריך לתת יותר למי שיש פחות. זו מדינה מאוד קטנה, המרחקים מגוחכים, אבל ילד שנולד לעולים חדשים בבאר שבע או בפריפריה לא דומה לילד שנולד כאן בירושלים או ברעננה או בתל אביב. גם התנאים הבסיסיים שלו בבית שונים וגם הרשות המקומית יכולה לתת פחות.


“שיטת הבחירות בישראל היא שיטה בעייתית – אני מאמינה שרעיון הגושים של ימין ושמאל יצר מצב שהמפלגות הציוניות מכרו את השקפת עולמם לחרדים כדי לשבת בשלטון. היום אחרי 63 שנות עצמאות אנחנו לא יכולים רק להתענג על הפלא והנס של מדינת ישראל, אנחנו צריכים גם לראות תהליכים פנימיים ולראות איך המדינה יותר מבודדת כי אנשים מחוץ לישראל כבר לא מבינים מהי. קשה לומר שמדינת ישראל רוצה שלום כאשר היא בונה עוד ועוד ומסרבת לפנות מאחזים. הבידוד משפיע על היכולת שלנו לפעול צבאית.

“אחרי הבחירות נפגשתי עם נתניהו ודיברנו על האפשרות להקים ממשלה משותפת. הוא אמר לי שיש לו את השותפים הטבעיים – ש”ס וליברמן. אמרתי לו: איך אתה יכול להציע לי נישואין שאתה כבר עם נשוי עם ילדים? הצעתי לו פעמיים ממשלת אחדות איתנו בתנאי שהוא מוותר על אחד השותפים. אחרת, אני לא אוכל לשבת בממשלה שכולה אידיאולוגיה שאני לא מאמינה בה. מה שהיה קורה לי זה מה שקרה לאהוד ברק. הצעתי לו שותפות אמיתית, לא בהקשר של מה יהיה התפקיד שלי אלא מו”מ עם הפלסטינים וכתיבת הפרק הראשון בחוקה, אבל נתניהו סירב להפרד מאחד השותפים.

בהמשך שאלו דיירי בית הדיור המוגן מספר שאלות:


אחת הדיירות סיפרה שישבה בכלא עם אמה של לבני בתקופה שלחמה באצ”ל. הדיירת שאלה את לבני מדוע היא לא בליכוד והלכה לקדימה.
 

לבני: “למה אני לא בעבודה או בליכוד? קדימה היא לא איזה מקרה חד פעמי בין ימין ושמאל. לא עזבתי את הליכוד כי אמרתי: אופס, יש מקום עם מנדט. עזבנו כי רצינו לקדם תהליך מדיני והם כל הזמן אמרו לא. חוץ מזה שמרכז הליכוד הפך דבר בלתי נסבל. הם עשו פוליטיקה שלא תואמת את הערכים של ז’בוטיסקי או בגין. אנחנו לא יכולים להיות עוד חלק מהתנועה הזו. בקדימה אני מיישמת את מכלול הערכים שלצערי הליכוד לוקח רק חלק מהם. התפיסה של ההורים שלי היא תפיסה של שוויון, כבוד לאחר וארץ ישראל. מכלול הרבה יותר מורכב.

“ההשקפה של קדימה היא יותר מרכז גם בנושא הכלכלי וגם בנושא החברתי. היום מפלגת העבודה נתפסה על נושא אחד, זו לא באמת מפלגה שעונה היום על כל הקשת, ויאמר לזכותה של יחימוביץ’ שהיא גם לא טוענת לרצון להיות ראש ממשלה אלא רצון להיות שותפה בדבר עתידי. אני מסכימה איתכם שזה שכולם עוסקים בלבני-מופז זה רע מאוד. מופז רצה פריימריז ואני סירבתי. רוצים להחליף אותי – תחכו. אני מחכה למושב הכנסת. אנשים רוצים לראות אותנו נאבקים על הדברים החשובים באמת. זה שיש אנשים שרוצים את הכיסא –  אני יכולה לכבד את זה, אבל זה לא יכול להיות על חשבון הציבור.

“גם שאנחנו עומדים פה אחד ונלחמים את המלחמות נגד החוקים האלו אנחנו אופוזיציה. זה מאוד קשה ומתסכל להיות שם. אני יודעת מה צריך לעשות ואנחנו לא עושים את זה. בסוף סופרים אצבעות ואין לנו 61, אז הציבור מסתכל ואומר שאנחנו לא עושים כלום. הרבה פעמים הייתי צריכה להכריח את חברי הסיעה לקבל החלטות שהן פה אחד כדי שהציבור יראה שיש מפלגה עם עמדה אחת ברורה. הרבה יותר קשה להסביר את האידיאולוגיה של המרכז. הרבה יותר קל להיות קיצוני. במרכז החיים מורכבים, צריך ללכת להסדר ולשמור על הביטחון ולא לתת הכל. 

“מאחר והציבור בישראל מורגל לדבר ימין ושמאל, קשה לדברר את מפלגת המרכז שהיא מפלגת הרוב הציוני. אין לי ספק כשאני עוברת במפגשים כאלו – אנשים מתחברים למה שאני אומרת, אבל אם אנשים הצביעו כל השנים מחל או אמת אז קשה להם. אנחנו בקדימה מייצגים את התפיסה הציונית החדשה על המאבק של ישראל ועל השלום, שכמובן צריך לכלול בו גם את הסדר הביטחון”.

יצירת קשר

 • האחוזות*
  0
 • שם מלא*full name
  1
 • טלפון*full name
  2
 • אימייל*full name
  3
 • הערות*something more
  4
 • תקנון*you like
  קראתי את
  5
 • 6
 • 7
 • Email*a valid email address
  8