טוען...

פנסיה בגיל הזהב

אזרח ותיק – מה שמגיע!

לכל קבוצת אוכלוסייה במדינת ישראל מגיעות זכויות משלה. לאזרחים ותיקים יש זכויות מתוקף גילם ומעמדם, וכדאי להכיר אותן היטב כדי לדעת מה מגיע למי, ממי ואיך מקבלים את ההטבות
תאריך:05.04.21

אזרח ותיק בישראל הוא כל מי שהגיע לגיל פרישה – 67 לגברים ו-62 לנשים. אל קבלת ה"תואר" מתלוות מגוון זכויות, אשר מוקנות לכל בני הגיל השלישי על פי החוק. הזכויות הללו כוללות תשלום קבוע מביטוח לאומי וכן הנחות ומענקים שונים בתשלומי חשבונות, בפעילויות פנאי, בתחבורה ציבורית, בטיפולים רפואיים שונים ועוד.

כדאי להכיר את ההטבות וההנחות השונות כדי לנצל אותן כהלכה ולוודא שאתם אכן מקבלים את כל המגיע לכם. הנה המרכזיות שבהן:

זכויות אזרח ותיק בביטוח לאומי

ביטוח אזרח ותיק הוא אחד מענפי הביטוח החשובים ביותר במערכת הביטוח הסוציאלי של הביטוח הלאומי, והוא נועד להבטיח לתושבי ישראל הכנסה חודשית קבועה לעת זקנה.
לקצבת אזרח ותיק (קצבת זקנה) זכאי כל תושב ישראל שנולד בישראל או שעלה לישראל לראשונה לפני גיל 62-60, והוא עונה על תנאי זכאות המפורטים על ידי ביטוח לאומי . גובה הקצבה נקבע על ידי מספר פרמטרים כגון גיל, ותק התשלומים לביטוח לאומי, גובה ההכנסה ועוד.
כדאי לבדוק האם סכום הקצבה המשולמת לאזרח ותיק אכן נכונה – אפשר להיעזר לשם כך במחשבונים באתר הביטוח הלאומי.
מהקצבה לא מנוכים מיסים, אך מנוכה תשלום עבור ביטוח בריאות ממלכתי. כדי לקבל את הקצבה יש להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי.
ישנן קצבאות רבות נוספות המשולמות על ידי המוסד לביטוח לאומי: קצבת שאירים לאלמנים/ות, קצבת זקנה לנכה, גמלת סיעוד ועוד. לפי הסטטוס האישי, חשוב לבדוק לאיזו גמלה זכאי האזרח הוותיק ולבדוק את נכונות הסכומים המשולמים.

אזרחים ותיקים
איך לשלב אזרחים ותיקים בחיי הקהילה?

ביטוח פנסיה לאזרחים ותיקים

החיסכון הפנסיוני שצבר האדם במשך שנות עבודתו מיועד בדיוק לתקופה שבה הוא הופך לאזרח ותיק ופורש ממעגל העבודה. כספי הפנסיה משולמים בדרך כלל כקצבה חודשית.
מומלץ לבדוק את גובה הסכומים המשולמים לפנסיונר ואת השיקולים הכרוכים בקביעתם. משיכת הפיצויים מקרן הפנסיה למשל עלולה להקטין את הקצבה הפנסיונית בעשרות אחוזים, ולכן אינה כדאית ברוב המקרים. הדבר נכון גם לגבי משיכה הונית מקרן הפנסיה. בכל מוצר פנסיוני יש אפשרות גם לקבוע מסלול מתאים עבור השארים או המוטבים של מקבל הקצבה. מסלולים אלו משפיעים אף הם על גובה הקצבה.

הטבות אזרח ותיק

כל תושב ישראל שהגיע לגיל פרישה זכאי לתעודת ותיק המונפקת על ידי המשרד לשוויון חברתי. תעודת אזרח ותיק מקנה הטבות והנחות שונות: הנחות בתחבורה (אוטובוסים, רכבת, רכבת קלה ומטרונית), הנחות בכניסה לאתרים, מוזיאונים, בתי קולנוע ומופעים, הנחות בעמלות בנקים.

רשויות עירוניות ומקומיות

אזרחים ותיקים זכאים להנחות בארנונה, כפי שהן נקבעות על ידי הרשויות שבהן הם מתגוררים. בחלק מהרשויות הם זכאים גם להנחות או פטור מתשלומים עבור חנייה ברחבי היישוב.

הטבות נוספות לאזרח ותיק

אזרחים ותיקים זכאים להטבות והנחות שונות בקופות החולים – כדאי לברר את ההטבות הרלוונטיות עבור הקופה שבה חבר האזרח הוותיק.
אזרחים ותיקים מעל גיל 80 זכאים לפטור מהמתנה בתור לשירות ציבורי.

עזרה במיצוי זכויות אזרח ותיק

ישנם גופים רבים האחראים על עזרה במיצוי זכויות אזרחים ותיקים.
כדאי לפנות לגופים הרלוונטיים בכל שאלה או בעיה הנוגעת לזכויות אזרחים ותיקים. בין הגופים: המשרד לשוויון חברתי, מוקד רווחה לאומי של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, שירות הייעוץ לאזרח הוותיק מטעם המוסד לביטוח לאומי, ארגון "כן לזקן" מרכזים של אשל מטעם ג'וינט ישראל, שי"ל – שירות ייעוץ לאזרח.

כתבות מגזין נוספות שיעניינו אותך

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

מתעניינים באחת מאחוזות רובינשטיין?

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם!
ניתן ליצור קשר גם בטלפון 076-599-6619


  בלחיצה על "שליחה" אני מאשר/ת כי קראתי את התקנון וכי הפרטים שמסרתי יכללו במאגר המידע של אחוזות רובינשטיין בהתאם למדיניות הפרטיות של החברה

  background Call us
  Accessibility

  FEEDBACK

  Description

  Accessibility

  Accessibility Statement

  array(0) { }